
Politiet på spiritus- og narkotikakontrol i trafikken
30. juni 2012 - kl. 14:06 - af Henrik Christensen
Fra mandag den 2. juli til søndag den 8. juli 2012 gennemfører politiet en landsdækkende spiritus- og narkotikakontrol.
Sommerperioden er den tid på året, hvor de fleste spritulykker sker, fordi de lyse varme aftener indbyder til fester og hygge med mad – og drikke. Politiet fortsætter derfor indsatsen mod spirituskørsel.
Hvem kører hjem?
Den målrettede kontrol er koordineret med Rådet for Sikker Trafiks kampagne ”Hvem kører hjem?”. Kampagnen startede i uge 24 og slutter tirsdag den 3. juli 2012. Bag kampagnen står Rådet for Sikker Trafik i samarbejde med Trygfonden, kommunerne i Danmark og politiet. Kampagnen ”Hvem kører hjem?” skal forebygge at venner, familie og kolleger bevæger sig ud i trafikken med promiller i blodet. Se mere om kampagnen på www.sikkertrafik.dk.
341 blev sigtet for spirituskørsel sidste år
Ved en tilsvarende kontrol i uge 26 i 2011 blev der standset i alt 9.175 køretøjer. Ved disse kontroller konstaterede politiet, at 125 førere var spirituspåvirkede og 13 førere var påvirkede af narkotika/medicin. På landsplan blev der i perioden sigtet i alt 341 personer for spirituskørsel herunder 28 i forbindelse med færdselsulykker.
Det samlede resultat af spiritus- og narkotikakontrollen forventes udsendt i løbet af uge 28.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Politiet på spiritus- og narkotikakontrol i trafikken ' til en bekendt