Omstridt boligbyggeri i Algade vedtaget

Omstridt boligbyggeri i Algade vedtaget

28. juni 2012 - kl. 13:56 - af

Onsdag aften blev det omstridte boligbyggeri på arealet mellem Algade og Gasværksvej vedtaget på byrådsmødet.

Planen er, at der her skal bygges 17 nye boliger, som tæt-lav bebyggelse mod øst og etagebebyggelse mod vest. Lokalplanens bestemmelser er forsøgt udformet med henblik på at sikre, at ny bebyggelse opføres med respekt for den eksisterende, bevaringsværdige bebyggelse, gårdrum og kulturhistoriske miljø, ligesom den eksisterende fredede bygning bevares.

Ole Rørbæk Jensen fremsatte ændringsforslag, om at planforslaget skulle udsættes, indtil der var foretaget en vurdering af trafikforholdene, han var bl.a. bange for problemerne omkring de smalle gader, tilkørselsforholdene og bange for at midtbyens kulturelle værdier ville lide under byggeriet. Samtidig foreslog han, at udtage muligheden for byggeri på området hvor det gamle haveanlæg med store træer ligger.

Forslagene kom til afstemning, og her stemte 4 for og 27 stemte imod, så ændringsforslagene blev ikke godkendt.

13 kommentarer til “Omstridt boligbyggeri i Algade vedtaget” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

13 kommentarer til “Omstridt boligbyggeri i Algade vedtaget”

 • Lene Bach (Blomsten)

  OVERGREB PÅ GAMLE SÆBY..!

  Det er da hovedløst at vedtage sådan et byggeri, UDEN at undersøge trafikforholdene, som logisk set, vil blive betydeligt forøget, samtidig med at beboerne også skal have adgang til parkerings muligheder. Og det i den, i forvejen, skrøbelige gade…
  Har man lyttet til de stedlige beboere..? Har der ingen protester været..?
  Har Sæby da slet ingen interessanter i Byrådet..? Udover de få stykker, der altid taler Sæby’s sag..(og tusind tak for det)..
  Ødelægger vi ALT det, der indeholder historie, ødelægger vi også det byen tjener på: Turismen…
  Og noget meget vigtigt for fremtidens borgere..
  Turisterne er betagede af især den gamle del af byen, som jo er i og omkring Algade…Er Byrådet’s oprindelige plan, at fjerne disse turister fra Sæby, til fordel for Frederikshavn..?
  Ja, jeg spørger bare…for tanken er nærliggende..

  Venligst

  Lene Bach (Blomsten)
  Chr. Pedersensvej 39
  9300 Sæby

  “Sæby og Omegns Bevaringsforening”

  LISTE H

 • Annika Jensen

  Huha huha, nu sker der noget nyt og da det er NYT må det jo være FARLIGT. Huuuuh, 17 boliger – Hvis alle 17 er udstyret med bil og vil ud og suse hver eneste dag bliver det 34 ekstra biler i Algade pr. dag. Det er ca. 1,5 bil ekstra i timen i Algade. Ja, med den kæmpe invasion af biler er det da lige før, der skal BOMPENGE op, ikke? Ej, helt ærligt …. Politikerne har jo faktisk anstrengt sig for at pille de mest forstyrrende indslag ud af projektet. Det VÆRSTE, der kan ske Sæby ved dette byggeri er vel, at der bliver flere mennesker til fx at foretage daglige indkøb i butikkerne i bykernen.

 • Inger Frølner

  I stedet for den ironi så synes jeg snarere at vi borgere her i Sæby bør gå sammen og informere kommunen om at vi ikke føler at vi får kendskab til de ting som vil berøre byens eller dele af byens borgere.

  Jeg er en af dem som har haft svært ved at finde informationer om hvad der reelt skal ske fremover med Sæby. Ikke fra Handelsstandsforeningen men fra kommune, region og øvrige planlægningsinstanser.

  Og jeg har på fornemmelsen at vi er flere her i byen som føler at nogle byggeplaner bliver trukket ned over hovedet på os uden at vi er informeret om noget som helst.

  Personligt har jeg ikke ret meget imod de byggeplaner på den gamle bryggerigrund især ikke da det grænser op til et lejlighedskompleks i forvejen. Men please politikere lad os få nogen lidt flere informationer så vi ikke føler os umyndiggjorte.

 • Jamen er det ikke bare typisk at de enkelte der virkelig snakker for at bevare det gode ved Sæby de bare bliver nedstemt, af de politikere der ønsker at ødelægge miljøet i Sæby, Det må absolut være fordi de er misundelige på vores smukke by at de vil gøre alt for at ødelægge den, man hører jo aldrig om nye tiltag i Frederikshavn hvor de skader miljøet, nå nej de har jo ikke miljø i den by, så skal der jo heller ikke være det i Sæby, Jeg vil give både Annika og Lene ret, hvad med trafikken kan Algade bære mere trafik, der er vel en grund til at noget af gaden er ensrettet, hvad med tung trafik når folk flytter og tilflytter, har man tænkt på det, og hvad med turisterne som Lene snakker om skal de se endnu et forsøg på at jage dem væk, hvis det politikkerne er i gang med foresætter så bliver Sæby ikke turistvenlig, og jeg er nok lidt bekymret for at man vil opdage at der forsvinder indbyggere i Sæby, vi har mange tomme lejemål i kommunen så hvorfor blive ved med at bygge og bygge, så kære frederikshavne politikere prøv lige at tænke lidt længere en til jeres egen næse, tænk på de der bor i de smukke områder, og der mener jeg langt fra Frederikshavn.

 • Poul Sørensen

  Og den gamle fabriksbygning og område er så pæn. Kan næsten ikke undværes.

 • Poul Sørensen

  Det er jo forsent, alt for mange stemte for at Sæby skulle under Frederikshavn ved afstemning om komunesammenlægning.
  Nu har de fået belønningen, Sæby er blevet udkants Frederikshavn. Og Frederikshavnere bestemmer fortsat over den gamle Sæby Kommune.

 • Michael Svoldgaard

  Er det ikke lidt ironisk at hver gang der skal debatteres, uanset indholdet, er det de samme personer som er på banen?

  Men når det er sagt, hvad er i bange for? Er i bange for at Sæby skal gå hen og blive en moderne by i nordjylland? Det er da intet mindre fantastisk at der bygges, det giver arbejdspladser og fornyer en efterhånden gammel by, bevares den har da charme, men selv charmen skal ofte renoveres.

 • Inger Frølner

  Som jeg tidligere skrev, så informer os lidt bedre. Desværre så får vi først informationer når tingene er besluttet, før i tiden kunne vi gå på rådhuset og i vindfanget se udkast til nye tiltag i byen. Hvilket vi faktisk var nogle borgere der gjorde.
  Det nye byggeri nede i Algade generer ikke mig, da det udkast som jeg har set ser pænt ud og det kommer til at lægge klods op og ned af et andet ejendomskompleks.

  Jeg har intet imod nyt byggeri bare det harmonerer med det som vi har i forvejen. Det der generer mig er et bastant byggeri og som ødelægger byens charme.

  Desuden skal vi jo i Sæby være lidt stolte af at vi er den eneste by i vores kommune hvor der er tilflytning til og ikke fra, med andre ord vi er en bosætningsby og ikke som Frederikshavn og Skagen en fraflytningsby.

 • Søren Christensen

  Man viderefører vel egentlig bare devisen fra den daværende Sæby Kommune: “Hvad kan bebygges – skal bebygges!”.
  Om det så er fornuftigt eller ej skal jeg ikke gøre mig klog på………….

 • Arne Skriver

  Til Michael.

  Du har ret i at det er de samme personer der kommenterer her på siden, men har du tænkt på at det måske er fordi at de personer er nogle der holder af vores by som den er og ikke alle dem der sidder i sofaen og bare brokker sig men ikke tør komme med deres mening offentlig. Vi er jo nogle stykker der forsøger at følge med i hvad der sker i vores by og som gerne vil gøre noget for at den ikke bliver ødelagt af magthaverne i byrådet.

 • Michael Svoldgaard

  –> Arne Skriver

  Det er super fint at der er nogle som ihærdigt forsøger at holde “magthaverne” i ørerne.
  Men som man ofte ser er der en vis frygt for modernisering, og som jeg ser på det så er det skønt at der endeligt sker noget. Man skal også se i øjnene at Sæby ikke er som i “gamle” dage, men at man skal måske en gang imellem også hilse nye tiltag velkommen.

  Om det skyldes “magthavere” eller ej er jo sådan set lige meget. Jeg hilser disse tiltag velkommen, man skal måske fokusere andre steder end på det “grå guld” og gamle vaner?

  Husk, disse magthavere er jo stemt ind på en eller anden måde…..

 • Jeg vil lige gentage, at jeg absolut IKKE er imod nybyggeri…eller fornyelser.

  Læg venligst mærke til, at jeg i de tidligere indlæg, igen og igen, pointerer at det er vold mod den charme, Sæby’s gamle bydele indeholder, og som lokker tusindvis af turister til, og samtidig bør bevares for vore børn’s skyld.

  Læs al teksten.

  Er der ingen af jer tilhængere af det, der forstår, at ødelægger man mere af det historiske, fjerner man lige netop det, mange turister kommer for..

  Uanset hvor pænt byggeriet er, vil det blive for massivt på den lille plads…

  Til Bygherrer og Interessanter omkring disse ødelæggelser af Sæby’s historie:

  – Stop det…luk øjnene op…og fokuser på de områder, der vil være mere oplagte til nybyggeri…

  Venligst

  Lene Bach (Blomsten)

 • Poul Sørensen

  Det er så let at kritisere, men svært at komme med gode forslag. Få nu det byggeri gennemført. Fødslen har været vanskelig nok.

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Omstridt boligbyggeri i Algade vedtaget' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER