
Et lille beskedent hjertesuk til lystbåde havnen
6. juni 2012 - kl. 15:29 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Snart kommer den tid hvor vi hver aften kan komme ned til havnen for at se og høre flaget blive spillet ned.
En begivenhed der hver aften trækker mange mennesker til, både lokale og gæster fra ind – og udland.
En dejlig stund hvor man stille og roligt kan gå rundt og hygge sig i fred og ro. Der er ingen højlydt larm, igen råben og skrigen, men alligevel hundredvis af mennesker der alle er samlet om det samme, nemlig den uforglemmelige stemning der er så speciel for Sæby lystbådehavn..
Der kommer også mange mennesker der er oppe i årerne og måske lidt stive i lemmerne og som har svært ved at stå op i længere tid af gangen, dog gerne når vores nationalmelodi bliver spillet.
Er det ikke muligt at udvide antallet af siddepladser, enten ved at sætte flere bænke op eller måske lidt omrokering af de store sten, så de bedre kunne benyttes som siddepladser?
Mange bruger ”bolværket” men det er også lidt besværligt, de gamle ben kan ikke klare stenene.
Det behøver ikke at være den store forkromede løsning, stemningen skal stadig bevares.
Med ønske om en god sommer
Bent Krag
Sættravej 17
Sæby
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Et lille beskedent hjertesuk til lystbåde havnen' til en bekendt