
Kommunale dagplejere samlet til Dagplejernes Dag
17. maj 2012 - kl. 9:43 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Dagplejernes Dag er en landsdækkende tradition, der afholdes hvert år den 2. onsdag i maj. Denne dag samles alle de kommunale dagplejere i Sæby til en hyggelig formiddag sammen med børn og forældre.
I Sæby har arrangementet før været afholdt på atletikstadion, men grundet det dårlige vejr, blev det i år flyttet til Manegen.
Dagplejerne kom gående i små grupper med pyntede barnevogne, og kl. 10 var alle dagplejere, børn og forældre ankommet og en hyggelig formiddag med ca. 200 børn og voksne kunne begynde.
Rasmus Klump og Pondus kom på besøg. De var venligst udlånt af henholdsvis Nordjyske Bank og Danske Bank. Derudover havde dagplejerne arrangeret sange og lege med børnene, og børnene kunne boltre sig på en hoppeborg.
Sidst på formiddagen fik alle kagemand, som var sponsoreret af Nordjyske Bank. Da klokken var ca. 11.30 begyndte de første dagplejere at pakke de trætte børn i barnevognene igen, for at gå hjem, så børnene kunne sove til middag.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Kommunale dagplejere samlet til Dagplejernes Dag' til en bekendt