Handelsstandsforening afholder ord. generalforsamling

Handelsstandsforening afholder ord. generalforsamling

26. april 2012 - kl. 19:07 - af

Torsdag den 26. april afholder Sæby Handelsstandsforening generalforsamling på Restaurant Frank´s.

På generalforsamlingen skal der vælges ny formand, da Helle Kjær Nielsen p.g.a. et store arbejdspres i forbindelse med sine forretninger, har valgt at trække sig.

Den resterende del af bestyrelsen forventes at blive genvalgt.

Årsberetning 2011 kan ses her under:

2011 har været et spændende år med masser af udfordringer. Vi har fungeret godt i den nye bestyrelse og fået nogle ting ind på rygraden i forhold til sidste år. Hvilket gør at nogle ting glider meget lettere.

2011 har været endnu et svært år for mange forretningsdrivende, og som tingene er, og snakken i medierne er lige nu, ved vi heller ikke helt, hvad 2012 har at byde på. Men finanskrisen lakker da i hvert fald mod enden.

Igen i år vil jeg sige, at vi i Sæby ikke har været hårdest ramt af konkurser og af butikker der lukker. Økonomien har været stram, og der har ikke været penge til ret meget ud over det nødvendige for at holde hjulene i gang. Der er igen efter sigende fremgang at spore blandt de forretningsdrivende, og folk er blevet mere positive på fremtiden.

Vi har i 2011 bevaret vores tætte samarbejde med vores lokale turistbureau, som jo gør et fremragende stykke arbejde for at lokke turisterne til Sæby. Vi kan dermed drage store fordele af den synergieffekt der blandt andet lægges i markedsføringen af Sæby. Og det er ikke blot kun vores interne samarbejde, også samarbejdet med Skagen og Frederikshavn kan vi drage fordele af. Hvis vi først og fremmest får lokket turisterne til Nordjylland, kan vi jo altid kæmpe indbyrdes om dem bagefter.

Det er min opfattelse at vi står os godt ved at samarbejde med de to andre store byer i kommunen og deres handelsstandsforeninger. Jeg synes også, at de sidste par år har vist at samarbejdet kan foregå på en god og ordentlig måde til alles bedste. Vi samarbejdede om påskearrangementet med opbakning fra Nordjyske Medier – og vi samarbejder og snakker også i andre situationer blandt andet i det af borgmesteren nedsatte forum for handel og turisme. Det er et forum, hvor de tre foreninger kan snakke sammen uden at være konkurrenter, og det er en rigtig god idé og det rigtige forum, for den snak gør, at samarbejdet bliver afmystificeret og derfor meget nemmere.

Det er derfor utrolig vigtigt, at vi står mere sammen i fremtiden, og udnytter de fordele vi har. Vi skal hele tiden kæmpe for at være den bedste Handelsby, og vi har potentialet til det. Vi må ikke glemme at Sæby faktisk har et større udvalg af butikker og handelsliv end byens størrelse berettiger til.

Vedrørende foreningens økonomi fremlægger Lene senere regnskabet. Men trods et stramt budget igen i år, og med et ihærdigt forsøg på at skabe et positivt resultat, har vi alligevel formået at opretholde samme aktivitetsniveau endda med forbedringer. At vi har kunnet gøre dette skyldes primært den store frivillige indsats fra bestyrelsen, hvor vi igen har sparet rigtig mange lønkroner. Dette er udelukkende gjort for at forbedre økonomien og prøve at skabe et godt resultat. Men vi må nok sande igen i år, at der bliver nogle opgaver, som skal uddelegeres. Der er meget arbejde forbundet med foreningens aktiviteter. Vi har også haft ansat en mand i december måned (Brian) til at hjælpe os med julens aktiviteter, bl.a. med at køre vores juletog. Endvidere har Henrik har også været god til at forhandle nogle gode rabatter på både musik og børneaktiviteter, hvilket har gjort at vi har kunnet udvide vores aktiviteter de pågældende aktivitetsdage, og at der har været penge tilovers i forhold til, hvad der var sat af i budgettet.

En stor begivenhed i Sæby var selvfølgelig, da vi fik vores flotte nye julebelysning. Den er blevet taget godt imod af byen. Vi har fået rigtig mange positive kommentarer af borgene/kunderne. Trods en større udskrivning da julebelysningen skulle betales, har vi alligevel formået at lave et pænt overskud på bundlinjen, hvilket vi i bestyrelsen nok ikke havde regnet med kunne lade sig gøre. Vi fik selvfølgelig et pænt tilskud af ambaen på kr. 200.000, men det dækker langtfra det hele.

Andre store begivenheder i 2011 var endnu en gang vores to sommer open by nights, hvor vi havde fornøjelsen af at præsentere Tørfisk og Zidi Dada. Det var en kæmpe succes begge aftener, hvor det viste sig i butikkerne, at det godt kan betale sig at give lidt ekstra for musikken de dage.

Henrik forsøgte løbende gennem året at bygge endnu flere aktiviteter på den allerede planlagte aktivitetskalender. Hele tiden i et forsøg på at gøre Torvet i vores by endnu mere spændende at komme til.

Vores Jazzfestival som jo løber af stablen i pinsen, er endnu et tegn på det gode samarbejde, vi har med Turistbureauet. I år bliver endnu bedre end sidste år, da sidste års fejl er blevet rettet til, og så vores seneste påskearrangement, som hos de fleste forretningsdrivende viste sig at have været en god investering fra Handelsstandsforeningens side igen i år. Vi havde rigtig mange folk i byen, desværre var vejret bare ikke helt med os. Hans Ole havde været rundt på campingpladserne og uddele vores store flotte påskeavis, hvilket de var ovenud tilfredse med.

Vi har over året afholdt to medlemsmøder, hvor der har været gode indlæg til debat, og vores medlemmer har haft muligheden for at ytre deres meninger.

Vi glæder os nu til et nyt år, desværre må jeg selv sige farvel til bestyrelsen, men det har været nogle rigtig gode og udfordrende år specielt mine år som formand for foreningen, som jeg ikke vil have været foruden.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Handelsstandsforening afholder ord. generalforsamling' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER