
Birgit Hansen ny borgmesterkandidat
20. april 2012 - kl. 18:12 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Efter urafstemning blandt socialdemokraterne i Frederikshavn kommune, kunne man i dag hos Metal i Frederikshavn, efter optællingen afslører at den nye borgmesterkandidat for Socialdemokraterne hedder Birgit Hansen.
Det blev, som både vælgerforeningen I Sæby og Skagen havde ønsket det. I Frederikshavn havde de derimod peget på Birthe Marie Pilgaard som den nye spidskandidat, hvilket jo altså ikke blev tilfældet, da medlemmerne ville det anderledes.
Der var afgivet 469 stemmer og Birgit Hansen fik de 289 mod Birthe Marie Pilgaards 179, en stemme var ugyldig. Ialt havde 83% af socialdemokraterne valgt at stemme.
En kommentar til “Birgit Hansen ny borgmesterkandidat” under annoncerne.
Tillykke til Birgit Hansen med valget, men hvor har det dog været uværdigt, med alle disse mere eller mindre perfide angreb, man skulle jo mene, at så længe man selv taler pænt, kan man også forlange, at få et ordentligt svar. Nogen må have dårlig smag i munden