
Kun ét band mangler på plakaten til Dybvad Open Air
26. december 2011 - kl. 0:20 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Mens juletravlheden igennem den seneste måned er taget til i styrke, har publikum til Dybvad Open Air 2012 via Facebook kunnet følge med i offentliggørelsen af de bands, der skal underholde lørdag den 4. august i Søparken.
For en uge siden offentliggjorde arrangørerne Zididada som koncertens fjerde band ud af fem, således der kun manglede ét navn på plakaten. Juleaftensdag kunne man imidlertid sende en lille julegave til SUPERSPARKs lokale fans, idet det århusianske band med rødder i Sæby-området ekstraordinært er kommet til for at åbne festivalen med et brag fra kl. 11.45.
Dermed ser Dybvad Open Airs 2012-program således ud:
11.45: Superspark
13.00: Sweethearts med Pernille Højmark
15.15: Stig Rossen og Vennerne
17.30: Zididada
19.45: (Sidste band offentliggøres den 31. december 2011)
22.00: Dodo and the Dodos
23.30: AfterParty i det store telt med 70’er-90’er DJ-musik
– Vi går i 2012 målrettet efter solide, danske bands – og glæder os til at kunne ønske vores publikum et Godt Nytår med offentliggørelsen af det sidste navn, lyder det fra arrangørerne, som i øvrigt allerede skal i arbejdstøjet når afskedskoncerten med De Gyldne Løver løber af stabelen i Arena Nord den 11. februar. Denne koncert arrangeres af Sportens Venner (foreningen bag Rock I Frederikshavn) i samarbejde med Dybvad Open Air og Arena Nord.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Kun ét band mangler på plakaten til Dybvad Open Air' til en bekendt