Et brag af en håndbolddag i Sæby Fritidscenter

Et brag af en håndbolddag i Sæby Fritidscenter

24. november 2011 - kl. 11:21 - af

Endnu engang blev ”Et brag i hallen” en succes for Sæby Håndboldklub. Søndag den 20. november afholdt Sæby HK denne sæsons første omgang af ”Et brag i hallen”. Forberedelserne har stået på i et stykke tid, og et udvalg har været i fuld gang med at skaffe speakere til de forskellige kampe, arrangere gratis kage sponseret af Gl. Aalborgvejens bageri, indsamle fightergaver fra Sæbys forretninger samt opstille lyd- og lysanlæg, som på dagen blev leveret og betjent af den lokale DJ James Kousholt. James har selv to børn, der spiller håndbold i klubben, og arrangementet ville ikke være det samme uden hans indsats.

Alle forberedelserne kulminerede da også i et lysshow og en festdag for hele klubben. Vores U-8 drenge løb ind sammen med vores U-16 drenge fra 2. division, mens U6-8 pigerne løb ind med U-14 pige A. 8 ungdomshold samt 3. division og serie 1 damer spillede denne dag. Kun et enkelt hold måtte gå fra banen uden point. Så alt i alt en rigtig god dag, hvor der blev sat en masse gode point ind på Sæbys pointkonto.

Tribunerne i Sæby Fritidscenter var fyldte med spillernes familie og spillere fra klubbens mange hold. Mange spillere var i hallen hele dagen, og en hel del flere end sædvanligt havde lokket deres ellers travle forældre med i hallen til en oplevelse udover det sædvanlige. Det har endnu engang virkelig været en fornøjelse at se så mange mennesker i hallen, og alle har bidraget med godt humør og god fighterånd, når der skulle heppes og gives støtte til spillerne på banen. Der skal fra klubbens side lyde en stor tak til alle spillere og trænere for de tætte og spændende kampe, og en endnu større tak til de forældre som har gjort det hele muligt!

Gavesponsorer:
Funhouse, Hotel Viking, Hedebo, Peiter Sport, Sæby Bowling, Cafe Lange, Frisør A, Kalhøj og Sportigan. En særlig tak til de mange sponsorer, der gjorde det muligt, at belønne en ”kampens spiller” fra hvert hold med en lille gave.

Dagens resultater
Kl. Række Hjemmehold Udehold Resultat
09:35 U-10 Pige B Sæby HK Hjallerup IF 4 19-3
10:20 U-12 Drenge B Sæby HK Vester Hassing GF 10-8
11:05 U-10 Drenge B Sæby HK Frederikshavn fI 2 15-12
11:50 U-14 Drenge A Sæby HK Brønderslev IF 24-10
12:35 U-14 Drenge B Sæby HK 2 Frederikshavn fI 2 15-15
13:20 U-14 Pige B Sæby HK 3 Dronninglund IF 2 21-10
14:05 U-14 Pige A Sæby HK Frederikshavn fI 2 10-12
15:00 3. Division Damer Sæby HK Horne KFUM 37-27
16.15 Serie 1 Damer Sæby HK 2 Horne KFUM 29-26
17:25 U-16 Drenge 2. Div. Sæby HK Brønderslev IF 28-25

En kommentar til “Et brag af en håndbolddag i Sæby Fritidscenter” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Et brag af en håndbolddag i Sæby Fritidscenter”

 • Der mangler så lige kampene fra Hal 2: (Sæby Fritidscenter)

  Kl.Række Hjemmehold Udehold Resultat
  15:30 U-14 Pige B Sæby HK – Frederikshavn 3 19-23
  16:15 U-12 Pige B Sæby HK – Østervrå 11-1
  17:00 U-12 Pige C Sæby HK – Langholt 9-16
  17:45 U-10 Pige B Sæby HK – Sindal 3-9

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Et brag af en håndbolddag i Sæby Fritidscenter' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER