Kom til “Tour De Syvsten” i weekenden

Kom til “Tour De Syvsten” i weekenden

25. august 2011 - kl. 0:15 - af

Syvsten IF afvikler lørdag det traditionsrige sponsorcykelløb Tour De Syvsten.

Løbet, som har start lørdag klokken 16.00 i Syvsten by, er blevet til mere end blot en tur ud i det blå, det er blevet en vigtig del af klubbens årlige gøremål, socialt og ikke mindst rent økonomisk.

Mange små sponsorater er med til at gøre driften i klubben lettere, og det betyder igen, at hovedparten af de indkørte kroner, bliver brugt på sociale arrangementer, hvor den årlige træningslejr er et af de meget vigtige
arrangementer for klubbens spillere og ledere.
Træningslejren er med til gøre det gode kammeratskab og sammenhold, som klubben er kendt for, endnu stærkere.
Alle i klubben er utrolig taknemmelige for den støtte, som bliver udvist af de forretningsdrivende, ligesom den respons medlemmerne får fra alle de, som støtter Tour De Syvsten, slutter Dan Kristensen fra Syvsten IF.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER