Bredt samarbejde om udvikling af rideturisme i Lysets Land

Bredt samarbejde om udvikling af rideturisme i Lysets Land

17. august 2011 - kl. 9:30 - af

Tirsdag d. 23. august inviterer Toppen af Danmark alle hesteaktører i Hjørring, Frederikshavn og Læsø Kommuner til stiftende generalforsamling på Hjørring Kro.

Formålet er at få dannet en forening for hesteaktører, der har en erhvervsmæssig interesse i rideturisme eller anden indtægtsgivende rideaktivitet, der så kan samarbejde om at udvikle og markedsføre rideturismen i området.

Den stiftende generalforsamling er kulminationen på et års arbejde i en gruppe af forskellige aktører, der alle ønsker at fremme rideturismen i Lysets Land. Arbejdsgruppen er opstået i regi af Toppen af Danmarks helårsturismeprojekt Naturen+, men udover Toppen af Danmark er også Hjørring og Frederikshavn Kommunes projekt Riderute og Region Nordjyllands projekt Rekreative Ruter aktive i gruppen – foruden naturligvis en række forskellige aktører.

Der er en del dybt professionelle aktører i Lysets Land, der tilbyder guidet turridning, overnatning med egen hest, pakkerejser og meget mere, men mange af dem har svært ved at få synliggjort deres produkter over for den rette målgruppe. Ved at der nu dannes en forening med et erhvervsmæssigt sigte er det målet, at de i fællesskab skal kunne stå stærkere.” fortæller Mette Greisen Damsgaard, der er projektkoordinator hos Toppen af Danmark.

Hun fortsætter ”Foreningens formål skal dels være at samarbejde om markedsføring og produktudvikling, men derudover også samarbejde om infrastruktur og bæredygtig rideturisme.”

LAG Vendsyssel, der gennem de sidste år har givet støtte til blandt andet høhoteller langs med rideruten, er også aktive i arbejdsgruppen, og det forventes da også, at foreningen vil ansøge om midler til et fælles projekt hos netop LAG Vendsyssel.

Det samarbejde der har været igennem hele forløbet har været rigtig godt og frugtbart. Først og fremmest fordi aktørerne har været meget aktive og bidraget med en masse idéer og ønsker, og der er allerede opstået flere nye samarbejdsrelationer på kryds og tværs. Men derudover har samarbejdet på tværs af de forskellige projekter også fungeret optimalt, og det har ligeledes styrkes processen.” afslutter Mette.

FAKTA

Foreningens foreløbige navn er ”Hestene i Lysets Land” og er åben for alle, der har interesse i udvikling af rideturismen.

Mødet starter kl. 18.30 og tilmelding kan ske ved henvendelse til Toppen af Danmarks sekretariat på tlf.: 9842 3149.

YDERLIGE INFO

Fås ved henvendelse til Mette Greisen Damsgaard – projektkoordinator Toppen af Danmark

Mail: mette@toppenafdanmark.dk – tlf. 98 42 31 49

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Bredt samarbejde om udvikling af rideturisme i Lysets Land ' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER