Præsidentskifte i Sæby Y’s Men’s Club

Præsidentskifte i Sæby Y’s Men’s Club

27. juni 2011 - kl. 0:19 - af

Mandag d. 20. juni var der præsidieoverdragelse i Sæby Y´s Men´s Club.
Den afgående præsident, Annelise Thomsen, kunne se tilbage på et godt klub år. Ved sin tiltrædelse indledte hun med at sige, at hun ville arbejde på, at den gode stemning i klubben måtte fortsætte, og at klubbens medlemmer måtte have omsorg for hinanden. Annelise Thomsen sagde tak for, at alle havde medvirket til dette.

Klubåret har budt på mange fælles oplevelser ved klubbens møder og aktiviteter.
Der har været mange spændende foredrag. Et af foredragene var om – MAF – Mission Aviation Fellowship, som er en organisation, der yder en effektiv flytransport til nødhjælpsorganisationer, lokale kirker, hospitaler og missionsselskaber til de mest isolerede områder i 30 ulande i 4 verdensdele. Hele organisationen dækkes økonomisk af frivillige bidrag og virksomhedssponsorater.

Klubben havde fra 31. maj til 2. juni besøg af et klubmedlem, David Legassick, fra Saint John i New Brunswick i det østlige Canada. Det blev 3 aktive dage, hvor David fik indblik i Sæby klubbens arbejde, men også egnens seværdigheder, som f.eks. Vorregård Slot.

Til efteråret fylder Sæby Y´s Men´s Club 20 år. Dette skal fejres sammen med Frederikshavn Y´s Men´s Club, som er moderklub og med venskabsklubben fra Kråkerøy i Norge.

Skatmesteren kunne fortælle at 15 ansøgere, hovedsagelig fra lokalområdet, havde søgt og fået penge til ungdomsarbejde og humanitære formål.
Herudover har klubben givet midler til projekter i Sierra – Leone og Pakistan samt til MAF.
Klubbens Cykelløb gav, som de tidligere år, et godt bidrag til spejderne og FDF.

Klubben har som tidligere år rejst penge til ungdomsarbejde og humanitære formål ved at dyrke porrer, sælge julekalendere og dele kirkeblade ud.

Klubbens nye præsident, Georg Thomassen, gav ved sin tiltrædelse udtryk for glæden ved at være en del af Sæby Y´s Men`s Club. Glæden over fællesskabet og de aktiviteter der er i klubben og vigtigheden i at kunne hjælpe andre. Georg Thomassen ønskede at alle i klubben ville opleve glæde, ved de opgaver de måtte formå at påtage sig.

Sæby Y´s Mén´s Club er en af 13 klubber i Distrikt Nordjylland. Dette distrikt ledes af en Guvernør. Guvernøren fra 1. juli hedder Birgit Thomassen, som er medlem af Sæby Y´s Men´s Club.
Birgit Thomassens motto ved tiltrædelsen, som formelt fandt sted ved distriktskonferencen d. 9. april var: Forskellighed gør stærk.

Sæby Y´s Men´s Clubs nye præsidium
Præsident – Georg Thomassen
Visepræsident – Jytte Thomsen
Skatmester – Kai Casper
Sekretær – Poul Erik Overgaard
Past præsident – Annelise Thomsen.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Præsidentskifte i Sæby Y's Men's Club' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER