
Turister, campister og lokale til Sankt Hans
24. juni 2011 - kl. 0:27 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
For 43 tyvende gang kunne der igen i aftes bydes velkommen til Sankt Hans på Hedebo Camping. Og med kommentaren vi satser på at nå 50, kunne arrangementet skydes i gang med kluklatter fra de tilstrømmende gæster.
Rigtig mange havde valgt at møde op på Hedebo Camping, måske p.g.a. tidspunktet, da bålet blev tændt allerede klokken 20, hvor bålet de fleste andre steder først blev tændt senere, eller måske er det bare fordi, det er så skide hyggeligt, som en af campisterne så rigtigt sagde.
De omdelte sanghæfter blev flittigt brugt, da der var lidt besvær med at få ild i det efterhånden meget våde bål, grundet dagens voldsomme regn.
To mand sørgede for musikken og efter fællessang, og Hedebo hymne, var der mulighed for at bage snobrød både for børn og barnlige sjæle, eller måske småsludre lidt med naboen over en velfortjent øl, mens bålet brændte ud for denne gang.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Turister, campister og lokale til Sankt Hans ' til en bekendt