
Skjold i DM finalen i Futsal for anden gang
22. januar 2011 - kl. 14:21 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Skjold’s herrer kvalificerede sig fredag aften for andet år i træk til DM finalen i Futsal. Det skete efter en sejr på 4-3 i en højdramatisk kamp i Vorup og holdet er nu kvalificeret til finalen inden den sidste kamp spilles på udebane mod Egen UI.
Skjold kom bagud både 0-2 og 2-3 og fik ydermere målmand Stefan Wesley Henriksen udvist med rødt kort. Så trådte to af Skjold’s helt store profiler imidlertid i karaktér, idet Tobias Overlade overtog målet med stor succes og Daniel Overlade afgjorde kampen til Skjold’s fordel. Skjold’s træner Nicolaj Nielsen roser spillerne for en fantastisk indsats og vil også gerne takke de mange medrejsende tilskuere for en flot opbakning og støtte.
DM finalen spilles i Valbyhallen i København søndag den 27 februar.
Den kommende generation af spillere er allerede godt på vej, idet U17 drengene har kvalificeret sig til det afgørende kvalifikationstævne. Dette stævne spilles i Råruphallen den 30 januar og her kan holdet med en 1 eller 2 plads også kvalificere sig til DM finalen. De dygtige U17 drenge trænes af Thomas Iversen.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Skjold i DM finalen i Futsal for anden gang' til en bekendt