Et brag af en håndbolddag i Fritidscenteret

Et brag af en håndbolddag i Fritidscenteret

28. november 2010 - kl. 6:27 - af

Endnu engang blev ”Et brag i hallen” en succes for Sæby Håndboldklub. Søndag d. 21/11 afholdte Sæby HK denne sæsons første omgang af ”Et brag i hallen”. Forberedelserne har stået på i et stykke tid, og et udvalg har været i fuld gang med at skaffe speakere til de forskellige kampe, arrangere gratis kage sponseret af Centerbageriet, indsamlet fightergaver fra Sæbys og Frederikshavns forretninger samt forinden opsat lyd og lys som på dagen blev betjent og leveret af den lokale DJ James Kousholt. James er både forælder og træner i klubben og arrangementet ville ikke være det samme uden hans indsats.

Alle forberedelserne kulminerede da også i en festdag for hele klubben. Vores mindste spillere, U6-8 drenge og piger, løb indløb sammen med vores 2 U16 hold. Udover 10 af vores ungdomshold spillede også vores Serie 3 herrer og 3. division damer. Begge hold gik fra hallen med sejren sikret. Generelt var dagen en sportslig succes med 8 sejre, 1 uafgjort og 3 nederlag ud af i alt 12 mulige.

Tribunerne i Sæby Fritidscenter var fyldte med spillernes familie og spillere fra klubbens mange hold. Mange spillere var i hallen hele dagen, og en hel del flere end sædvanligt havde lokket deres ellers travle forældre med i hallen til en oplevelse udover det sædvanlige. Det har endnu engang virkeligt været en fornøjelse at se så mange mennesker i hallen, og alle har bidraget med godt humør og god fighterånd, når der skulle heppes og gives støtte til spillerne på banen. Der skal fra klubbens side lyde en stor tak til alle spillere og trænere for de tætte og spændende kampe, og en endnu større tak til de forældre som har gjort det hele muligt!

Udover håndboldkampe indeholdte dagen også overrækkelsen af et certifikat for klubbens deltagelse i, og gennemførelse af, ”et godt idrætsmiljø for børn”. Et certifikat som vi er meget stolte af at kunne modtage, da det betyder, at vi kan profilere os med at være en klub med ”et godt idrætsmiljø for børn”. Vi har i forrige sæson arbejdet på at sikre, at alle vores trænere kom på kurser, at forbedre kommunikationen til forældre og trænere, at forbedre profileringen af Sæby HåndboldKlub og satte bl.a. os det som mål at have et hold i hver årgang. Altså 2 hold i hver række. En målsætning som næsten er nået med den store fremgang, som vi har haft til denne sæson.

Dagens resultater

Kl. Række Hjemmehold Udehold Resultat
09:25 U-10 Pige C Sæby HK 2 Taars/Ugilt IF 3-5
10:20 U-10 Pige A Sæby HK Skibsby/Højene IF 14-7
11:05 U-12 Drenge B Sæby HK 2 Skibsby/Højene IF 2 27-7
11:50 U-12 Pige B Sæby HK Vrensted IF 2 14-5
12:40 U-12 Drenge A Sæby HK Skibsby/Højene IF 24-17
13:25 U-14 Pige B Sæby HK 2 HF Hjørring 2 5-31
14:15 U-14 Drenge B Sæby HK 2 Brønderslev IF 2 14-19
15:00 U-14 Pige A Sæby HK Hirtshals HH 80 16-13
15:50 U-16 Drenge A Sæby HK Brønderslev IF 25-24
17:00 3. Division Damer Sæby HK Nors BK 38-26
18:15 U-16 Pige A Sæby HK Horne KFUM 20-20
19:20 Serie 3 Herrer Sæby HK Taars/Ugilt IF 2 22-15

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Et brag af en håndbolddag i Fritidscenteret' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger