Når man er omkring de 65, er man et gammel “skrog”?

Når man er omkring de 65, er man et gammel “skrog”?

25. oktober 2010 - kl. 0:02 - af

Det er måske det, Frederikshavn Kommune mener, når man ligesom siger, at aktivitetstilskuddet til Sæby Miniby skal stoppes.

Sæby Miniby er p.t. bygget op omkring en kopi af Algade og Strandgade, men mange andre spændende og bevaringsværdige huse, som f.eks. Sæbygaard Slot er i støbeskeen, og beskæftigelsen som er på frivillig basis favner ca. 80 medlemmer, i alderen 62 til 90 år. Men så har vi problemet! – man er for gammel!!! Tilskud gives kun til børn og unge under 25 år. SÅH nu må vi ældre – IGEN – bøde.

Der bruges rigtig mange timer på at få en Miniby af meget høj kvalitet op at stå, og her er det kun de ældre, der gider deltage. Der bruges også rigtig mange kvalitetstimer her  – samvær, hygge, arbejde og større selvvær, som alle er glade for, og som man ellers kunne frygte ville ende med, at mange af de aktive ellers ville få problemer med at få en dag til at hænge sammen, hvis de ikke havde det store fælles samarbejde om “byen”.

Sæby Miniby er en stor turistattraktion, og stedet har mange besøgende hvert år.

Når Frederikshavn kommune ikke vil, så er det godt man forsøger sig andre steder – og det gør de. Hver uge er der et medlem rundt i byen for at finde sponsorer og andre, der har lyst til at bidrage til foreningens fortsatte virke, og alle håber selvfølgelig på, at det kan fortsætte i den gode gamle gænge og med masser af aktive ældre, som vil give et godt og gavnligt løft til turismen og og alle andre. Samtidig håber jeg jo på, at mange nye spændende huse må komme til.

Det er en oplevelse at gå i “de gamle gader”

Hilsen Midtjyderne

2 kommentarer til “Når man er omkring de 65, er man et gammel “skrog”?” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

2 kommentarer til “Når man er omkring de 65, er man et gammel “skrog”?”

 • Endnu en af Frederikshavn Kommune’s spare-“bomber”..!
  Det er da horribelt at byrådet lukker hele byens foreningsliv ned..!
  Skattekronerne fra Sæbynitterne vil man gerne have, men byen og dens indbyggere er støt og roligt ved at blive et spøgelsessamfund..!
  Hvor er I henne, I byrødder fra Sæby, når jeres eget bysamfund på denne måde bliver mast til døde..?
  Det virker som om I har lænet jer tilbage, og overladt det hele til folk, der hader vores by som pesten, og indædt leger “nedrivnings-firma”..!!!
  Det er nu, I skal gøre jer fortjente til posterne..!

 • Svend Mikkelsen

  selvfølgelig skal Byrådet spare på alle de poster de kan finde, og det er nok bedre at spare her end på flere andre områder. jeg var lidt med helt i starten af Minibyen, det var vist et par damer der egentlig kaldte sammen til startmøde. jeg fik til opgave, at besøge byens erhvervsdrivende, for at “tigge” penge til formålet. jeg fik også en del penge, og løfter om penge, bl. a. fra Fagforeninger, som bad om at få sendt en anmodning, hvilket jeg bad damerne om at ordne, desværre fik disse aldrig sendt noget afsted. men allerede dengang var der masser der gav, og sagde vi kunne blot sende girokort næste år.
  men okay, det er muligt, at Sæby ligger lidt udenfor Frederikshavn!!

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER