
Middelalderdage for fuld skrue på Voergaard Slot
15. juli 2010 - kl. 19:46 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Oplev middelalderen på Voergaard Slot i perioden 17. juli til 25. juli
Året er 1533 – middelalderens sidste år.
Der vil være gøgl, musik, ridderturnering, ildshows og andre spændende aktiviteter. Der er masser af underholdning for både børn og voksne.
Sted: Voergård Slot
Voergårdsvej , Flauenskjold
9300 Sæby
Middelalderdagene holder åbent hver dag fra kl. 10.00-17.00. Entrépris 35 kr. Børn under 7 år gratis.
Mød middelalderens liv på biskop Stygge Krumpens herregård Voergaard anno 1533.
Biskop Stygge Krumpen fra Børglum Kloster og hans vedsoverske Elsebeth Gyldenstjerne har her deres lysthus, hvor de fordriver tiden med besøg af borgere og adelsfolk fra nær og fjern.
Omkring dem er et vrimmel af liv, dufte og lyde.
Håndværkere og handelsfolk falbyder deres varer, nonner og munke høres i salig sang.
Landsknægte træner til kamp, tilrejsende musikanter og gøglere viser deres kunstner, alt imens maden steger på grillen og brødene bages til biskoppens bord.
Den store blide affyres, færgen fragter godtfolk over voldgraven og dystriddere og landsknægte opviser deres færdigheder for biskop Stygge Krumpen og hans gæster.
Se mere om arrangementet her
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Middelalderdage for fuld skrue på Voergaard Slot ' til en bekendt