
Nyt omkring åbningstider og takster i SFO’erne
4. juli 2010 - kl. 0:55 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Nedenstående ændringer er alle gældende pr. 1. oktober 2010
Åbningstider i daginstitutioner
Pr. 1. oktober 2010 er åbningstiden i daginstitutionerne reduceret til gennemsnitligt 48 timer ugentligt svarende til tidsrummet kl. 6.45-16.30, fredage til 15.45.
Der vil blive mulighed for at søge om udvidet åbningstid i morgentimerne i alle institutioner, ligesom mindst en daginstitution i hvert dagtilbudsområde efter ansøgning vil kunne tilbyde pasning i tidsrummet kl.16.30 til 17.00, fredage 15.45-17.00.
Nye takster på SFO-området pr. 1. oktober 2010
Morgenplads 425 kr. pr. mdr.
Eftermiddagsplads 1.305 kr. pr. mdr.
Heldagsplads 1.730 kr. pr. mdr.
Ændring m.h.t. udvidet åbningstid SFO’erne pr. 1.oktober 2010
Fra og med ovennævnte dato bortfalder muligheden for at have børn i SFO’erne mandag til torsdag efter 16,30 og fredag efter 16,00.
Frederikshavn Kommune
2 kommentarer til “Nyt omkring åbningstider og takster i SFO’erne” under annoncerne.
Synes det er typisk tåbeligt at vedtage sådan ufleksible åbningstider.
Kunne godt tænke en tilbagemelding fra beslutningstager hvorfor man pludselig regulerer tider – når forældre lige har haft sidste frist for at søge udviddet åbningstid, samt hvorfor det pludselig skal storadministration til, for tænk sig hvor få der kan udnytte normal åbningstid. Skal jo være kommunalkontoransat, førtidspensionist eller lærer for at passe ind i tiderne.
Jeg ser pludselig egne muligheder for fleksibilitet overfor arbejdsmarked begrænset, da jeg som mor og arbejdsløs ikke kan søge udviddet åbningstid. (og nej, jeg misbruger bestemt ikke åbningstiden)
Tænk at blive tilbudt job i Aalborg nu og ikke kunne søge ændret åbningstid før til nytår igen. Det er de færreste indenfor private erhverv der møder efter kl 7!
Og lad mig spørge, hvorfor får de ansatte i børnehaven ikke yderligere information, de skal også læse det på nettet. Smukt! Eller rettere pinligt!
Endnu en genialitetsstreg….havde hellere betalt mere for at beholde åbningstiden som den er.
På andres vegne kan jeg også se det fuldstændige tåbelige i at en SFO plads er oppe i en pris, der slet ikke er i kontrast til pris på heldagsplads. Det kræver jo færre recurcer at passe skolebørn end blebørn.
Jeg undres og vil gerne høre fra beslutningstager, på en pæn og saglig uddybende måde. Og endvidere se en statestik på sigt over byrødders private forhold til afbenyttelse af børnehave, SFO osv. Hvor mange vil selv løbe ind i problemer – eller endnu bedre, hvor mange kan forholde sig engageret til de nykomne regler.
Vh Anja
Ser nu under Frederikshavn Kommune at jeg kan søge udviddet åbningstid med en måneds varsel. Men alligevel. En måned er lang tid og i så fald hvad gør man så i de 30 dage?