
Kommunen vil forny
folkeoplysningspolitik
27. oktober 2016 - kl. 14:51 - af 020838
Den nuværende folkeoplysningspolitik løber indtil udgangen af 2016. Kultur- og Fritidsudvalget præsenteres for tankerne vedrørende en fornyelse af politikken på udvalgets kommende møde den 2. november.
Ifølge Folkeoplysningsloven skal kommunalbestyrelsen vedtage en politik for den folkeoplysende virksomhed i kommunen, der tager stilling til følgende temaer:
-Målsætning for borgernes deltagelse i den folkeoplysende voksenundervisning og frivillige folkeoplysende foreningsarbejde
-Rammer for den folkeoplysende virksomhed, herunder de fysiske rammer
-Samspil og sammenhæng mellem den støtteberettigede folkeoplysnings virksomhed og selvorganiserede grupper og aktiviteter
-Samspil mellem den folkeoplysende virksomhed og øvrige politikområder, herunder indgåelse af partnerskaber om konkrete opgaver
-Afgrænsning af aktiviteter indenfor den folkeoplysende virksomhed i forhold til andre tilgrænsende aktiviteter
-Omfanget og karakteren af brugerinddragelsen af den folkeoplysende virksomhed. Derudover skal retningslinjer for udviklingspuljen fremgå af politikken.
Folkeoplysningsudvalget evaluerede den nuværende politik i april i år og tilkendegav dengang, at den kanfortsætte i sin nuværende form.
Center for Kultur og Fritid er som udgangspunkt enig heri, men vurderersamtidig, at politikken kan gøres mere aktuel med en mindre revision – bl.a. politikkens kobling tilstrategien ”fra mursten til mennesker”.
Center for Kultur og Fritid vurderer også, at politikken hovedsagligt opfylder de lovmæssige temakrav,men bemærker, at et par temaer kan uddybes, nemlig
-folkeoplysende voksenundervisning fylder lidt set i relation til frivilligt foreningsarbejde
-afgrænsningen mellem det folkeoplysende og andre afgrænsende aktiviteter berøres meget lidtI den ny politik gøres det lettere at se lighederne og forskellene.
-Opbygningen i den nuværende politikfastholdes, så politikken stadig har en vision, målsætninger og prioriterede spor.
Der er i udkastet til enny politik lagt mere vægt på samskabelse og civilsamfundets inddragelse, og samtidig er manglerne i de lovmæssige temakrav forsøgt imødekommet.
Derudover indeholder politikken også elementer frastrategien ”fra mursten til mennesker”.
Hvis man er interesseret i at læse udførligt om planerne, kan dette link benyttes og derefter scrolle til side 4+5 samt bilag på siderne 14-24
Tekst af Per Rye
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Kommunen vil forny
folkeoplysningspolitik' til en bekendt