Åben indsigelse mod kystnære havvindmøller ved Sæby

Åben indsigelse mod kystnære havvindmøller ved Sæby

5. august 2015 - kl. 9:37 - af

Kære Energi- og Naturstyrelse.

Vi ønsker ikke synlige kystnære havvindmøller ved Sæby eller hvor de ødelægger rekreative naturområder og er til stor gene for borgerne.

Frederikshavn Byråd er på total kollektionskurs mod borgerne i Sæby.

Der har altid været sund konkurrence de 2 byer imellem.
Sæby er i modsætning til Frederikshavn en lille hyggelig- og idyllisk gammel købstad og stor turistmagnet.
Ved møllernes foreslåede placering ødelægges største delen af Sæbys muligheder for at tiltrække turister til området og det vil uden tvivl skade både Frederikshavn og hele Vendsyssel meget mere end det kan give indtægter fra nye arbejdspladser til kommunen.
Sæbys egen byråd havde selvsagt aldrig accepteret møllernes foreslåede placering.

Det vil være en katastrofe for de rekreative campingpladser, -sommerhusområder, -Danmarks flotteste lystbådehavn og -for beboerne i Sæby, som alle har betalt prisen for den smukke havudsigt, hvis Staten tillader at havet ved Sæby gøres til et stort industriområde for fremstilling af strøm på kæmpe store roterende, blinkene og susende enerverende vindmøller kun 4 – 10 km fra kysten.
Stedet er det dårligst tænkelige af alle.

Kloge folk i både Nordsjælland og Århus mf. har takket pænt nej til at få deres havudsigt spoleret, det samme gør Sæby, Nordjylland og Sæbys venner, men Frederikshavn Byråd takker ja, i håb om at møllerne vil medføre indtægter til den slunkne kommunekasse, og overhører fuldstændig de berørte borgeres protester.
Frederikshavn Byråd indstiller til styrelsen at møllerne opsættes så langt fra kysten som mulig. Velvidende at længst mulig kun er 5 – 6 km fra stranden eller, til sammenligning, halvdelen af afstanden mellem Sæby og møllerne ved Frederikshavns havneindustriområde, og møllerne bliver antagelig dobbelt så høje.

Havet, det flotte Kattegat, er fuldstændig afgørende for Sæbys trivsel og udvikling. Hvis havet skæmmes med roterende, blinkene og enerverende susende vindmøller vil Sæby helt sikker gå i stå, huspriserne falde og erstatningskrav i milliardklassen blive rejst.

På et af Sæby Havn mf. selvbestaltet haste-borger- og protestmøde den 22/6 – 15 mødte over 400 borgere op for at protestere over møllerne til deres folkevalgte byrådsmedlemmer. Over 100 mere end der reelt var plads til i Sæby Kultur- og Fritidscenters lokale. 1/3 af byrådet mødte op.
Havde borgermødet været annonceret behørigt eller meddelt pr. brev til alle berørte husstande incl. sommerhusejerne til en lørdag eftermiddag, med slik til børnene, var alle mødt op for at protestere over møllerne, også sommerhusejerne, campisterne, de sejlende og børnefamilierne.

Vi skal derfor på der kraftigste anmode Energi- og Naturstyrelsen om ikke at tillade dette projekt, så der igen kan blive ro om byens udvikling og butikkernes kamp om overlevelse.

Skrivelse af 16/6 – 15 til Frederikshavn Byråd og Borgmester Birgit S. Hansen vedhæftes, da det ikke var tilladt for byrådet at viderebringe klagen til ministeriet.

Med venlig hilsen
Poul E. Bundgaard mf.
Strandvej 3
9300 Sæby
Tlf.:  98294433
Mobil:  24424212
Email: peba@live.dk

4 kommentarer til “Åben indsigelse mod kystnære havvindmøller ved Sæby” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

4 kommentarer til “Åben indsigelse mod kystnære havvindmøller ved Sæby”

  • http://www.tvsyd.dk/artikel/258512:Se-video–Nabo-tilbudt-halv-million-for-at-holde-mund

    Hvor stor magt har vindmølle lobbyister ?
    Jeg håber ikke der er noget fordækt ved vindmøllesagen i Sæby.

  • Hvem har dog givet dig fuldmagt til at tale på alle Sæby’s borgere ?

    Som jeg læser det er der også en del tilhængere af dette projekt.

    Lad os nu få de ekstra arbejdspladser de møller kan give, direkte eller afledte. Vi kan sandelig godt bruge dem nu.

  • Det er galimatias at lave de vindmøller ved Sæby. Ekstra arbejdspladser, måske, men skal ganske sikkert modregnes i dem der forsvinder med den ødelagte turisme. Og hvad med beboerne i byen, mon ikke befolkningen vil blive mindre? Selv påtænkte jeg at flytte til byen, men indtil videre er den plan lagt i mølposen indtil en afgørelse om ikke at opføre møllerne er vedtaget

  • Christian Mølgaard

    Du taler ikke på vejne af alle i Sæby…..

    “Vi ønsker ikke synlige kystnære havvindmøller ved Sæby eller hvor de ødelægger rekreative naturområder og er til stor gene for borgerne.”

    Jeg bor i Sæby og jeg har intet imod havvindmøller ved Sæby, det er ikke til store gene for mig overhovedet, nu hvor Martin lukker og sætter en masse folk på gaden, vil et sådan projekt være super, og hvis bare lidt af folkene fra Martin kan omskoles og evt. få noget arbejde i forbindelse med projektet, er det win win i mine øjne.

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Åben indsigelse mod kystnære havvindmøller ved Sæby' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger