De unge og de gamle Jazzer på museet

De unge og de gamle Jazzer på museet

20. maj 2015 - kl. 11:28 - af

Det er efterhånden en fast del af jazztraditionen i Sæby, at der er svingende musik og høj stemning i museets gårdhave, og i år er ingen undtagelsen.

De følger traditionen op med svingende jazzmusik i museets stemningsfulde gårdhave, men har selvfølgelig også nyt på programmet. Traditionen tro spiller Lektor Linds Orkester lørdag eftermiddag populære og svingende jazzklassikere. Men fredag eftermiddag er det de helt unge, der indtager scenen i museets gårdhave. Her spiller Musikskolens Jazz Ensamble en god blanding af de kendte jazzstandards.

Der skulle således være noget for enhver smag og for alle aldre, når museet slår porten op til weekendens jazzfestival. Og følges traditionen, så er der garanti for solskin og god stemning.

Det er Sæby Museums Forening, der sammen med Kystmuseet står for de to koncerter, og det er museumsforeningen, der sørger for velskænket fadøl og fiske tapas af tørfisk med bjesk.

Koncerterne spilles med Jazzensemblet fredag fra kl. 16 og med Lektor Linds orkester lørdag fra kl. 13. Der er fri entré til både museet og koncerterne.

Jazz 2010 020

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'De unge og de gamle Jazzer på museet' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger