Medaljer til Hørby Ungdomsskole ved NM

Medaljer til Hørby Ungdomsskole ved NM

13. oktober 2011 - kl. 16:42 - af

Op til flere medaljer var med hjem, da eleverne havde været til NM i løb for efterskoler – og også pokalen for hurtigste pigehold i kvartmarathon fik til Hørby.

Ca. 15 lærere og elever var i den dejlige efterårssol til NM i løb for efterskoler, der blev afviklet på efterskolen HCI i Haverslev.
Det blev en attraktiv dag for Hørby-folkene, og således blev der løbet op til flere sejre hjem i løbet af dagen.
Sara Smalbro, Ditte Smalbro, Thea Riis og Thea Berg fik pokalen for hurtigste pigehold på en kvart marathon, ligesom Sara herudover fik bronze som tredje hurtigste pige på distancen.
Jonas Nedergaard Thomsen modtog en bronzemedalje som tredje hurtigste dreng på en halv marathon med en tid på 1:33.

Herudover vandt Hørbys løbelærer – Jesper Ejnar Jensen – prisen for den hurtigste deltagende lærer på en halv marathon.

En fin dag for Hørby og det var glade elever, der for en kort bemærkning lige var omkring skolen, inden de hastede videre for at være med i det sidste døgn af efterårsemneugen.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Medaljer til Hørby Ungdomsskole ved NM' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger