Illustrationsfoto.
Budgetmidler til anlæg af cykelstier
5. juni 2026 - kl. 6:43 - af Michael Egelund
Byrådet har i årene 2024, 2025 og 2026 givet midler til etablering af sikre skoleveje, 2 minus 1-veje og cykelstier. Udvalget for Teknik, Klima og Infrastruktur har nu foretaget en fornyet prioritering.
Der er gennemført en række projekter i hele kommunen, og listen over godkendte projekter er derfor næsten udtømt. På nuværende tidspunkt færdiggøres to projekter fra budget 2025 på Flade Engvej og Rimmens Allé i Frederikshavn. Herudover er cykelstiprojektet på Solsbækvej syd for Sæby igangsat.
Der er både overskydende midler samt tilbageførte beløb fra tidligere godkendte projekter under Vejdirektoratets cykelpulje, hvor der er opnået tilskud.
Administrationen i Frederikshavn Kommune ønsker derfor at få godkendt en ny prioriteringsliste, der kan arbejdes ud fra i det videre arbejde. Projekterne stammer fra cykelstiplanen.
For alle projekter er der beregnet en overslagspris. På baggrund af disse kan de ovennævnte projekter samt projekt nr. 1 Understedvej (Skovalléen – Skovhusvej) i Frederikshavn gennemføres inden for den givne økonomi.
Hvis der er overskydende midler, er det administrationens indstilling at følge listen i prioriteret rækkefølge: 2. Brønderslevvej (Gærum – Stenhøj), Gærum 3. Kattegatvej (Frederikshavnsvej – Buttervej), Skagen 4. Vendsysselvej (Flade Engvej – Niels Juels Vej), Frederikshavn 5. Brønderslevvej (Mølbakvej – Rosenlundsvej), Østervrå 6. Sæbygaardvej (Holger Pachs Vej – Vandløsvej), Sæby 7. Buttervej (Kattegatvej – Bøjlevejen), Skagen.
Link til oversigt over prioritering og udgifterne til kommende cykelstier:
Link til kort med indtegnede planlagte cykelstier:
Tekst: Per Rye
En kommentar til “Budgetmidler til anlæg af cykelstier” under annoncerne.




Undertegnede erfarer, at der er rigtig gode grunde til at sikre gode muligheder for cyklister, især i sommersæsonen, da trafikken er massiv og intensiv.
Jeg har tidligere omtalt problemerne på Solsbækvej fra byen til de etablerede cykelstier syd for byen, hvor man nu vil udvide herfra og videre mod syd???
Problemet er stadig vigtigst fra byen og til den etablerede cykelsti syd for byen.
En massiv trafik af lastbiler, tankvogne og slamsugere passerer i konstant udrykning fra Brolæggervej mod syd af Solsbækvej.
Er det virkeligt så problematisk med tømning af toiletter i
Sydbyen???
Hvorfor bruger man ikke Sydkystvejen.?? Ud til de gårde, der har brug for hjælp???
Solsbækvej er så belastet af tung trafik, at man burde etablere en gennemfartsvej med chikaner som f.eks i Hørby,
Understed.
Mvh
EJN
,