Connie Hedegaard – mangler grøn strøm til grøn omstilling

Fotos: Mick Anderson / Erhvervshus Nord.

Connie Hedegaard – mangler grøn strøm til grøn omstilling

4. september 2023 - kl. 18:17 - af

I dag er Connie Hedegaard på besøg i Frederikshavn, hvor hun er blevet præsenteret for en række dilemmaer, der står i vejen for den grønne omstilling for virksomheder i Frederikshavn Kommune.

Lige nu er hun på scenen på Frederikshavn Bibliotek, hvor hun debatterer den grønne omstilling med Jakob Fritzbøger Kristensen og borgmester Birgit S. Hansen. Men tidligere i dag var hun indbudt til et møde med erhvervsforeninger og virksomheder, der gerne vil accelerere den grønne omstilling. Men de har nogle dilemmaer, som er større, end virksomhederne selv kan løfte.

Faktisk står både erhvervslivet og investorerne klar, men der er en stor mangel på grøn strøm – og de nationale investeringer i el-infrastruktur nord for Aalborg er gået i stå. Dertil er muligheden for at opføre havvindmøller væk, efter åben-dør projektet for nyligt blev smækket i.

Connie Hedegaard blev præsenteret for nogle helt konkrete projekter, hvor mangel på grøn strøm risikerer at spænde ben for udvikling og vækst, og hun kom med nogle klare anbefalinger til, hvordan virksomhederne og kommunen kommer videre på trods af udfordringerne.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Connie Hedegaard - mangler grøn strøm til grøn omstilling' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger