Torvet i Sæby omdannes til middelalder

Torvet i Sæby omdannes til middelalder

6. september 2021 - kl. 5:56 - af

Lørdag den 11. september rykker middelalderen ind på Torvet i Sæby, idet Sæby Handelsstandsforening har fået aktivitetsforeningen ”Rødder og Vinger” til at optræde og lave forskellige happenings med relation til middelalderen.

”Rødder og Vinger” blev stiftet i 2004 med det formål at skabe en forening med aktiviteter for børn og voksne og med fokus på, at hele familien kan deltage i aktiviteterne.

Foreningen står for et levende rollespil med en opdigtet baggrundshistorie som udgangspunkt for spillene og andre aktiviteter, der appellerer til hele familien – herunder gøgl, miniteater, historiske rollespil, musik og dans og drama – foruden både sjov og en vis grad af uhygge.

Mange vil sikkert kende til foreningen, der ved flere lejligheder har medvirket med rollespil og diverse optræden på markeder ved Voergaard Slot.

Allerede fra kl. 10 omdannes Torvet til ren middelalder. Kl. 11 spilles der teater, og publikum må påregne at kunne ”risikere” at blive inddraget i løjerne. Begivenhederne fortsætter, indtil butikkerne lukker.

Hvis man vil vide mere om ”Rødder og Vinger”, kan man finde informationer her:

www.roedderogvinger.dk og Facebook.dk/roedderogvinger

Tekst: Per Rye

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Torvet i Sæby omdannes til middelalder' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger