
Sæby Handel flager for årets konfirmander
28. august 2020 - kl. 15:34 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Med 4 måneders forsinkelse, er det i denne weekend, at de elever, der før sommerferien gik i byens 7. klasser, endelig kan blive konfirmeret.
Det har Sæby Handelsstandsforening valgt at markere med flag i Vestergade og Grønnegade både lørdag og søndag, da der er konfirmationer begge dage.
Rigtig mange har været udfordret på både tøj, sko og ikke mindst lokaler og menu, men alle, både butikker, restauranter og andre aktører, har strukket sig rigtig langt, for at få det hele til at lykkes trods den store usikkerhed om, hvorvidt det overhovedet kunne lade sig gøre at gennemføre “den store dag”.
Nu sker det så, konfirmanderne kan langt om længe få lov til at blive konfirmeret, og dermed blive budt velkommen i de voksnes rækker.
I Sæby Kirke er der konfirmation lørdag kl. 9 og kl. 11 og søndag kl. 10.
I Understed Kirke er det lørdag klokken 11.30, der er konfirmation.
Sæby Handel ønsker alle konfirmanderne stort tillykke med dagen.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Sæby Handel flager for årets konfirmander' til en bekendt