
Sæby Redningsstation i aktion på Limfjorden
29. april 2020 - kl. 14:05 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Kl. 8 onsdag morgen blev de kaldt ud til en strandet motorbåd i Limfjorden ud for Gåser, vest for Hals.
De afgik hurtigt med FRB11 og sejlede mod Hals. Der var ikke mange både på fjorden, så de fik hurtigt kontakt med motorbåden, der viste sig, at have fået tovværk i skruen og efterfølgende var drevet på grund.
FRB11 fik en mand ombord på motorbåden og sat en slæbetrosse og havde kort efter trukket båden fri og slæbt den ind til Hals.
Herefter kunne FRB11 begynde turen hjem til Sæby, der blev en længere end beregnet, da det var blæst op og søen havde rejst sig på Kattegat. Ved middagstid var de retur og havde gjort båden klar til næste gang, og besætningen kunne vende tilbage til deres forskellige jobs.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Sæby Redningsstation i aktion på Limfjorden' til en bekendt