Ønsker at genoplive Sæbygardens tambourkorps

Ønsker at genoplive Sæbygardens tambourkorps

28. april 2020 - kl. 0:30 - af

Sæbygarden søger Frederikshavn Kommune om 36.000 kr. i støtte fra Udviklingspuljen til at genoplive Sæbygardens Tambourkorps. Dette ønske skal Folkeoplysningsudvalget tage stilling til på udvalgets forestående møde den 30. april.

For at gøre det anderledes og derved mere spændende for de unge vil Sæbygarden oprette et Tambourkorps med drumline.

Budgettet omfatter 2 undervisere (fløjtelærer og trommelærer – hver 15.000 kr.) samt markedsføring til 6.000 kr.. Det antages, at når der først er kommet gang i projektet, forventes der at komme kontingent ind til at dække størstedelen af lønomkostninger og ydermere indtægter fra optrædener. Der er i øjeblikket en rest penge på 128.650 kr. til fordeling af Udviklingspuljen.

Forud for mødet indstiller centerchefen for Kultur- og Borgerservice, at Folkeoplysningsudvalget beslutter, om ansøgningen fra Sæbygarden skal imødekommes.

Tekst: Per Rye

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ønsker at genoplive Sæbygardens tambourkorps' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2025 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger