
Banko arrangement på Sæby Ældrecenter
3. april 2020 - kl. 8:29 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Personalet på afdeling Solsikken på Sæby Ældrecenter havde torsdag den 2. april arrangeret “gang banko” for beboerne. De ansatte vil gerne skabe hygge i disse tider, hvor beboerne er afskåret fra familie og ikke mindst hinanden.
Personale gruppen havde talt om, hvad de kunne gøre, som ville skabe glæde blandt beboerne, men også tage hensyn til de retningslinjer som corona virus medfører, så de blev enige om, at de ville arrangere banko, som de plejer at have på afdelingen hver december og efterfølgende kaffe og kage.
Kl 13.30 sad beboerne spændt i deres døråbninger rundt på afdelingen med små borde foran sig, og spillet kunne gå igang. En af de ansatte råbte numrene op og efterfølgende gentog andre ansatte numrene rundt på gangen, så alle derved hørte numrene. Flere beboer fulgte hurtigt efter med at råbe numrene op, og dette skabte et vellykket og anderledes banko, og ikke mindst gav det gode grin i disse tider, hvor beboerne savner deres kære.
Da alle gevinsterne, som Anette Spolum havde doneret, var uddelt. Kom personalet rundt på afdelingen med kaffe og kage, som blev nydt i døråbningen. Beboerne hilste på hinanden og kunne snakke sammen.
Alle, personale og beboere, blev enige om, at de havde haft en god eftermiddag, og dette arrangement måtte personalet gerne arrangere igen.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.







Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Banko arrangement på Sæby Ældrecenter' til en bekendt