
Spotlight ingen hindring for eleverne
18. februar 2019 - kl. 0:49 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
6. klasse på Stensnæsskolen i Voerså gav den fuld gas på scenen, da de til årets skolefest torsdag d. 14. februar opførte crazykomedien Ivan Ho Ho. De sidste 7 ugers øvelser gik op i en højere enhed både til generalprøven torsdag formiddag og til premieren torsdag aften. Alle stolesæder var besatte, da der 17.30 blev budt velkommen til skolefesten af skoleleder Susanne Danielsen. Da skolesangen var sunget, blev der skruet op for lys og lyd og skuespillet var i gang. Man startede med en næsten tom scene og gradvist kom der flere rekvisitter til, men som udgangspunkt var det skuespillerene og deres optræden der var i fokus. Der er 23 elever i 6. klasse, og for at der var roller til alle, blev der skrevet lidt flere personer ind i stykket. 3 elever stod for lyd og lyd i samarbejde med Niels Evald Lindberg. Det klarede de med bravour.
Et sted i stykket er der en scene, hvor en borg skal bygges op af kasser, og det foregår i stumfilmstempo, så derfor blev der spillet stumfilmsmusik dertil, og Charlie Chaplin indtog scenen mens borgen blev opbygget.
Komedien består af et skuespil i skuespillet, da det handler om hvilket skuespil der skal spilles til skolefesten. Ivanhoe er ikke kendt af børnene, og de tager skeen i egen hånd og skriver stykket om, så børn og forældre også kan forstå det, lyder en af replikkerne. En farmor syr kostume til sit barnebarn, men hun har misforstået hvad de skulle spille. Hun havde lavet en julemandsdragt, da hun troede de skulle spille Jul i den gamle købmandsgård. Komedien indeholder de elementer en komedie skal indeholde: humor, misforståelser, konflikter.
Processen er god for eleverne. De udvikler sig og viser nogle evner, som ikke altid kan ses i hverdagen i skolen. Det giver dem en tro på at ting kan lykkes, og det gjorde det i høj grad. Det er en fornøjelse at være en del af denne proces, siger Inge Nørbjerg Rasmussen, der var instruktør på forestillingen.
Skolefesten er mere end skuespillet. Alle klasser opstiller til skolefesten boder og aktiviteter på skolen og disse åbner efter skuespillet, og i år var dersom sædvanlig en livlig snakken og glade smil rundt om i klasselokalerne. I år blev der forsøgt at have en tombola, og var i den grad et hit. Alle præmier blev doneret af elever, forældre og firmaer, og alle lodder blev solgt.
Skolefesten er en tradition på Stensnæsskolen, og bliver prioriteret højt. Forældre og bedsteforældre bakker op om arrangementet, og eleverne lærer at bemande boderne, styre pengekasserne, og er kreative med udsmykning af lokalerne og har gode ideer til aktiviteterne.
Fredag var dagen der på, og efter oprydningen blev der hygget, inden der stod vinterferie på programmet.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.









Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Spotlight ingen hindring for eleverne' til en bekendt