Jens Worning
Babysalmesang, Ukrainefortælling og ny præstepraktikant i Sæby Kirke
11. september 2026 - kl. 10:02 - af Jeanette Wildenhoft
Tirsdag den 15. september 2026 kl. 19.30 er der Sogneaften i Mariehuset ved Sæby Kirke. Her gives en spændende rejseberetning fra Ukraine i krig.
At rejse i Ukraine i disse år er specielt – ikke mange gør det. Jens Worning var i december 2025 på en 15 dages rejse i det krigshærgede land. Han fortæller om indtryk fra et land i krig, om de evige luftsirener og hvordan de påvirker, om hjemløse, internt fordrevne, om børn, der i årevis ikke har fået almindelig skolegang. Worning fortæller ud fra analytiske og historiske ramme. Hvorfor kom den krig? Hvad peger den hen imod – fred eller evig krig? Og hvad betyder det for os, for Europa og for den kommende verdensorden. Kom og lyt til en indsigtsfuld fortæller, der bl.a. har været generalkonsul i Skt. Petersborg og sidenhen blandt andet mangeårig udenrigs- og sikkerhedspolitisk kommentator på Kristeligt Dagblad og ofte brugt som ekspert af DR og TV2. Alle er velkommen – gratis adgang.
Hver tirsdag kl. 10.00 er der babysalmesang i Sæby Kirke for babyer og deres voksne. Babysalmesang er en sanselige oplevelse, som barn og voksen får i fællesskab med andre børn og voksne. Der begyndes med en halv times sang, musik og bevægelse, hvor børn og voksne har rig mulighed for at få stimuleret høre og synssansen. Bagefter er der kaffe/te og hyggesnak i klosterfløjen. Alle voksne i følgeskab med en baby er velkomne – bare mød op.
Hver søndag er der gudstjeneste i kirken kl. 10.00. Søndag den 13. september vil præstepraktikant Anne Mette Kepler prædike. Hun er i præstepraktik i Sæby Kirke som led i sin uddannelse på Pastoralseminariet. Anne Mette Kepler er oprindelig psykolog og har arbejdet med børn og unge – nu er hun næsten færdig med præsteuddannelsen og skal i den anledning prøve at prædike i Sæby Kirke. Sæby Menighedsråd byder Anne Mette Kepler varmt velkommen.
Mandag i ulige uger – således mandag den 14 er der hyggesnak og kaffe/te på kirkegården.
Hver onsdag kl. 9.30 er der en kort andagt i Sæby Kirke efterfulgt af kaffe/te i Mariehuset.
Velkommen i Sæby Kirke.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Babysalmesang, Ukrainefortælling og ny præstepraktikant i Sæby Kirke' til en bekendt