
To indbrud i Sæby i weekenden
7. september 2026 - kl. 9:42 - af Jeanette Wildenhoft
I tidsrummet torsdag klokken 10.00 til lørdag kl. 18.00 har der været indbrud i en villa på Reimersvej i Sæby.
Villaens beboere var bortrejst, hvorfor det ikke har været muligt at sige præcis hvornår indbruddet er sket.
Ukendte gerningsmænd sikrede sig adgang til villaen ad to veje; gennem et vindue på førstesalen ved hjælp af en stige, og gennem et vindue i kælderen.
På trods af at der i villaen er alarm, formåede gerningsmændene at omgå denne og alarmen blev derfor ikke aktiveret.
Gerningsmændene kom afsted med smykker og kontanter (dkk, nok, sek og euro) fra førstesalen samt to natkikkerter og en termisk spotter fra et våbenskab, som blev åbnet ved hjælp af en vinkelsliber.
På Understedvej blev der i tidsrummet fredag kl. 18.00 til lørdag klokken 19.00 stjålet en grøn minilæsser af mærket Staldkat i en landejendom, som står tom.
Nordjyllands Politi hører gerne fra borgere, som har oplysninger om de to indbrud.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'To indbrud i Sæby i weekenden' til en bekendt