Den Skaldede Pædagog underholdte Sæby Pensionist- og Efterlønsklub
4. september 2026 - kl. 5:50 - af Jeanette Wildenhoft
Så er Sæby Pensionist- og Efterlønsklub kommet godt i gang med efterårsarrangementerne og i onsdags var det Thomas Holst (Den Skaldede Pædagog), der stod for underholdningen, og han bød på alt godt musik og sang fra perioden 1950 og indtil 1993 – krydret med små anekdoter.
Det var fortrinsvis dansk musik, der stod på programmet, men der blev dog plads til enkelte engelsksprogede melodier blandt andet sangen ”Jolene” for at mindes countrysangerinden Dolly Parton, som afgik ved døden for kort tid siden.
Thomas Holst var den vej af alle de gode gamle sange, som klubbens medlemmer kunne nikke genkendende til, og såmænd også kunne synge med på og samtidig mindes radioens giro 413.
Der blev sluttet af med Henning Toft Bro/Tørfisk`s ”Fuglene letter mod Vinden” og som ekstranummer var det Trine Dyrholms ”Avenuen”, der stod for tur. Det var en rigtig god eftermiddag.
Klubbens program er altid sat sådan sammen, at der to onsdage i træk er musik og derefter en enkelt onsdag med foredrag og så fremdeles. Derfor er der den 9. september tid for et foredrag og det er med Lars Lindgrav Sørensen fra Tilst, som vil fortælle om sin morfar, der var skomager på Fyn.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Den Skaldede Pædagog underholdte Sæby Pensionist- og Efterlønsklub' til en bekendt