Babysalmesang, foredrag og konfirmandvelkomst i Sæby Kirke
28. august 2026 - kl. 3:28 - af Jeanette Wildenhoft
Første uge af september betyder opstart af mange af efterårets aktiviteter.
Tirsdag den 1. september er der babysalmesang i Sæby Kirke med musik, samvær og godt humør for nybagte forældre og deres babyer.
Børn og voksne samles i kirken til en halv times sang, musik og bevægelse, hvor alle har rig mulighed for at få stimuleret høre og synssansen. Bagefter er der kaffe/te og hyggesnak i klosterfløjen.
Har I lyst til at deltage med jeres barn, er I velkommen til at møde op tirsdage kl. 10.00 i Sæby Kirke.
Torsdag den 3. september kl. 14.30 holdes Kirkens Dagligstue med Bo Kring Nicolaisen, der vil fortælle om fængselspræstens arbejde.
Det er vigtigt at bemærke, at det er en torsdag denne gang.
Bo Kring Nicolaisen er fængselspræst i Kragskovhede Statsfængsel, han vil fortælle om sit arbejde som fængselspræst og vil stille nogle væsentlige spørgsmål: Giver det mening at have en præst blandt kriminelle? Hvad foretager en fængselspræst sig? Fængslet og de indsatte er en helt anden verden, end den vi kender, men er der egentlig forskel på os ude i samfundet og dem, som vi forsøger at holde ”ude” af samfundet? Sidst men ikke mindst, er den egentlige straf at komme i fængsel, eller kommer den først, når man bliver løsladt? Vel mødt til en tankevækkende eftermiddag.
Søndag den 6. september kl. 10.00 holdes velkomstgudstjeneste for de kommende konfirmander og deres forældre. Her deltager det rytmiske kor Blue Note med dirigenten Henrik Strøm, tidligere organist i Sæby Kirke. De synger deres dejlige melodiske sange, der spænder fra swing og gospel til pop, rock og ballader. Det bliver en gudstjeneste i den glade sangs tegn.
Velkomsten til de kommende konfirmander og deres forældre betyder forhåbentlig, at også de får lyst til at deltage i Sæby Kirkes gudstjenester, så de kender rytmen i gudstjeneste før de store konfirmationsdage den 24. og 25. april 2025.
Velkommen til Sæby Kirke.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Babysalmesang, foredrag og konfirmandvelkomst i Sæby Kirke' til en bekendt