Sæby Borgerforening markerer jubilæum
2. maj 2026 - kl. 1:26 - af Jeanette Wildenhoft
Sæby Borgerforening jubilerer i år. Foreningen fylder 170 år – eller måske endda 171 år.
Et nostalgisk tilbageblik kundgør, at den 14. januar 1855 samledes en række gæve Sæby-borgere hos gæstgiver Peter Kjær. Foruden Kjær selv var det garver D.J. Myhrmann, sadelmager A. Nyegaard og pastor Hans Jørgen Hansen.
Det var et vigtigt møde, for der skulle startes en forening. Pastoren ledede mødet, og foreningen blev stiftet, og den fik navnet Sæby Haandværker- (og Borgerforening). H.J. Hansen blev foreningens første formand.
I 1874 var håndværkerne kommet i mindretal, og foreningen ændrede navn til Sæby Borgerforening – et navn, som har hængt ved lige siden.
Fest på Harmonien
Frederikshavns Avis kunne i en artikel i starten af januar 1955 fortælle, at borgerforeningen ville markere sit 100-års jubilæum med en festlighed på Hotel Harmonien på Torvet i Sæby.
Det nævnes, at foreningen gennem de første 100 år har haft ikke færre end 30 forskellige formænd, bl.a. postmester Dencker, politimester Lund, læge Hebel og bankdirektør Felsen.
Gav tilskud til en hest
Det skortede ikke på velvilje i fordums tid. Således blev det nævnt i en avis, at foreningen tilbage i 1886 gav et tilskud på 100 kr. til indkøb af en ny hest til postkontrahent Sørensen, der varetog postbesørgelsen mellem Lyngsaa og Sæby.
Borgerforeningen har også været med til at sætte gang i byens juleudsmykning, til oprettelse af teknisk skole og til starten på sejladsen Sæby Paketfart.
Bal i den borgerlige
Det fortælles, at da foreningen ville fejre sit 25-års jubilæum, var der indvarslet fest med bal på Hotel Harmonien.
Adgang til ballet kostede 1 kr. 50 øre for hvert medlem, som så frit kunne medføre 2 damer.
Der har også lydt mere dystre toner. F.eks. har foreningen været tæt på at blive opløst. Et avisudklip fra f.eks. foråret 1985 bærer overskriften ”Sæby Borgerforening foran sin opløsning?” og en anden avisoverskrift lyder ”Skønne, spildte kræfter i Sæby Borgerforening.”
Fanen forsvundet
Hvis man kigger i arkiverne på Sæby Lokalhistoriske Hus kan man også støde på avisudklip med historier om Sæby Borgerforenings gamle fane fra 1856. Den er nogle gange stødt ind i en noget omtumlet historie.
Efter formand Ernst Albæks død forsvandt fanen sporløst. Ingen kunne tilsyneladende finde den, indtil en dag, hvor en konservator fra Skanderborg ringer til formand Hjortlund-Svendsen. Fanen var dukket op.
En anden historie fra Vendsyssel Tidende fortæller, at da Poul Erik Nielsen i 1971 solgte Harmonien, stod fanen godt pakket ind i garderoben. Fanen gik mere eller mindre i glemmebogen. Først da Poul Erik Nielsen i 1980’erne købte Harmonien tilbage og fik bygningerne restaureret, dukkede fanen op fra garderobens gemmer.
170-års jubilæet markeres fredag den 29. maj i kulturhus Manegen i Sæby. Sæby Borgerforenings nuværende formand er Anna-Grethe Overby.
Tekst: Per Rye
Fotos: Per Rye + Sæby Borgerforening
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Sæby Borgerforening markerer jubilæum' til en bekendt