Foto: Cirkus Solvej
Cirkus Solvej: “Stor tak til lokalbefolkningen i Sæby”
23. juli 2025 - kl. 10:30 - af Jeanette Wildenhoft
I lokale Facobook-grupper for Sæby og omegn, delte Victor Høegh Abrahamsen, der er cirkusdirektør i Cirkus Solvej et opslag, hvori han efterspurgte hjælp fra byens borgere og firmaer. Sagen var nemlig den, at det elskab, som forsyner Cirkuspladsen med strøm, pludselig var forsvundet.
Opslaget gav pote, for et lokalt elektrikerfirma og Frederikshavn Forsyning sprang til med hjælp, og Cirkus Solvejs to forestillinger torsdag og fredag kan nu gennemføres.
Victor Høegh Abrahamsen fortæller, at han er blevet oversvømmet af beskeder fra folk, som har tilbudt deres hjælp, og han vil derfor gerne sende et stort tak til hver og én, som har tilbudt deres hjælp:
“Jeg er dybt taknemmelig og uden hjælpen, ville vi være blevet nødt til at aflyse vores forestillinger i Sæby.”
Hvem, der har fjernet elskabet – og hvorfor – er i skrivende stund stadig et uopklaret mysterie.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
til en bekendt