
Fyldt sal og stor opbakning til første af to gratis prøvetimer hos Kom og Dans Sæby
16. januar 2025 - kl. 5:01 - af Jeanette Wildenhoft
Mandag aften blev en uforglemmelig start på den nye sæson hos Kom og Dans Sæby, hvor første gratis prøvetime blev afholdt. På trods af blæsende vejr blev salen på Sæbygårdskolen fyldt med glade deltagere, og arrangørerne oplevede en imponerende tilstrømning af mennesker, der alle havde lyst til at prøve kræfter med Swing og Rock’n’Roll. Stemningen var høj, og der blev danset, grinet og skabt nye minder.
Hvad er Swing og Rock’n’Roll?
Swing og Rock’n’Roll er en letlært dans, som kan danses til en bred vifte af musik. Dansen har sine rødder i 1950’erne og er energisk, sjov og fyldt med livsglæde. Hos Kom og Dans Sæby undervises efter Johan Fastings letlærte principper, der gør det nemt for alle, uanset niveau, at være med.
En aften med masser af smil og energi
Deltagerne var hurtigt med på trinene og oplevede selv, hvor nemt og sjovt det er at danse Swing og Rock’n’Roll. Mange meldte tilbage, at de regner med at starte i den nye sæson og allerede glæder sig til mere dans, motion og hygge.
En ny chance for at være med
Hvis du gik glip af mandagens succes, så fortvivl ikke. Du har igen chancen for at opleve danseglæden på nært hold på mandag den 20. januar. Tag din partner, ven eller kom alene – der er garanti en aften fyldt med rytmer, bevægelse og smil.
Detaljer om næste gratis prøvetime
- Dato:Mandag den 20. januar
- Tid: 18.45
- Sted:Sæbygårdskolen, Sæbygårdvej 34, 9300 Sæby
- Pris:Gratis
Kom og Dans Sæby er mere end blot dans – det er motion, fællesskab og en fantastisk måde at møde nye mennesker på. Kom og Dans Sæby glæder sig til at byde dig velkommen til endnu en energifyldt aften.
Læs mere på: Kom og Dans Sæby
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Fyldt sal og stor opbakning til første af to gratis prøvetimer hos Kom og Dans Sæby' til en bekendt