Anbefaling – ingen karakterer på 6. og 7. klassetrin

Illustrationsfoto.

Anbefaling – ingen karakterer på 6. og 7. klassetrin

14. januar 2025 - kl. 9:55 - af

Mulighed for karaktergivning tidligere end på 8. og 9. klassetrin er en del af Folkeskolernes Kvalitetsprogram, som skal besluttes lokalt og kan være gældende fra august 2025.

Børne- og Ungdomsudvalget i Frederikshavn Kommune besluttede i starten af december, at udvalget på mødet den 15. januar 2025 vil behandle spørgsmålet om karakterer allerede i 6. og 7. klasse.

På dialogmødet med skolebestyrelserne i slutningen af november blev emnet diskuteret, og der kom forskellige synspunkter frem:

  • Karakterer kan skabe unødvendigt præstationspres på eleverne
  • Det er vigtigere at fokusere på den enkelte elevs progression frem for karakterer
  • Eleverne skal selv kunne vælge, om de vil have karakterer eller ej
  • Nogle elever vil motiveres af at få karakterer

Deltagerne i dialogmødet var enige om, at politikerne bør træffe en fælles beslutning for hele kommunen, så der ikke opstår konkurrence mellem skolerne om, hvorvidt de giver karakterer tidligere end i dag.

På baggrund af tilbagemeldingerne fra dialogmødet og forskning inden for uddannelse og psykologi anbefales det, at der ikke gives karakterer på 6. og 7. årgang.

Derfor indstiller Center for Skole, Klub og Ungdomsskole til udvalgets politikere, at der ikke skal gives karakterer før 8. og 9. årgang.

 

Tekst: Per Rye

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer
Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Anbefaling – ingen karakterer på 6. og 7. klassetrin' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger