Foto: gameinventors.dk
To Sæbynitter vandt DM kvalifikation i Partners
17. marts 2024 - kl. 8:18 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Lisa Farum Christiansen og Jeanette Larsen fra Sæby overvandt alt og alle, da der lørdag blev spillet DM-kvalifikation i brætspillet Partners i Kulturcenter Vendsyssel.
Det hele startede lørdag klokken 9, hvor der var tilmeldt 32 par, til at dyste ved de 16 opstillede borde. Efter denne indledende runde, kunne de 16 vindende par så dyste i kvartfinale og finale, om de eftertragtede 4 pladser der giver videre adgang til DM, som spilles i efteråret 2024.
I finalen, efter nogle spændende kampe, slog de to Partners-eksperter fra Sæby Diana og Jakob Hansen, der trods nederlaget, kunne notere sig en virkelig forrygende DM-debut.
Kampen om tredjepladsen i A-rækken gik til Stefan Andersen og Mogens Purkær, mens B-finalen blev vundet af Erik Jensen og Per Zangenberg, og hermed var der fundet 4 dygtige par til DM-finalen til efteråret.
Hvad er Partners?
Partners er et populært brætspil for hele familien. Spillet handler om at være det par, der når først i mål med alle sine brikker. Det minder en del om Ludo og er en form for avanceret Ludo i par. I stedet for at spille med terninger, som man gør i Ludo, spiller man med kort.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'To Sæbynitter vandt DM kvalifikation i Partners' til en bekendt