
Populære PETROLS er klar til halbal i Dybvad
12. marts 2023 - kl. 16:56 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Når Dybvad Boldklub lørdag den 1. april blænder op for endnu en omgang Dy’va Halbal, bliver det bandet Petrols, der står for dansemusikken. Bandet består af fem top-rutinerede medlemmer, der spænder over hele den musikalske palette – og de lover en magisk feststemning, når der skal sparkes hits fra flere årtier ud over scenekanten til Dybvadhallens gæster.
Ud over Petrols vil Joakim Brader traditionen tro følge trop ved DJ-pulten aftenen igennem, så der skulle være alle muligheder for non-stop trængsel på dansegulvet, når festens buffet er indtaget.
Årets udgave af Dy’va Halbal er den fjerde i rækken siden starten i 2018 – men som meget andet blev festlighederne afbrudt af to års corona-restriktioner. Så meget desto større var trangen til en bragende god fest igen i 2022, hvor 500 danseglade publikummer var på plads – og Boldklubbens bestyrelse glæder sig derfor til at kunne gentage succesen til april i en i øvrigt nyrenoveret hal.
Billetter til Dy’va Halbal 2023 kan købes i Dagli’Brugsen i Dybvad – og på dybvadboldklub.dk findes info om bordbestilling m.v.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Populære PETROLS er klar til halbal i Dybvad' til en bekendt