
Butikker i Sæby får lov til at holde ekstra åbent i påsken
9. februar 2022 - kl. 15:04 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Det bliver lidt sjovere at være både butiksejer og handlende i påsken. Når et af landets største håndboldstævner, Rødspættecup, endnu engang løber af stablen, så har butikkerne nemlig fået lov til at fravige de almindelige lukketidsregler for at imødekomme de mange gæster. Som en ekstra mulighed i år i forhold til tidligere år, så gælder det for butikker i hele kommunen og ikke kun i Frederikshavn.
Glæde og begejstring blandt handelsfolk i Frederikshavn Kommune.
For selvom Rødspættecup har været aflyst de sidste to år på grund af COVID-19, så vender en af Danmarks største internationale håndboldturneringer nu tilbage. Og heldigvis følger muligheden for, at give de mange besøgende handlemuligheder, med.
– Vi vil gerne være åbne, venlige og gode værter for vores gæster. Derfor glæder det mig, at vi nu kan vise vores håndboldglade gæster, at det ikke kun er gode sportsfaciliteter, vi kan byde på, men at vi også har et spændende handelsliv. Og så er det virkelig godt, at det i år bliver butikker over hele kommunen, der får glæde af dispensationen og ikke kun i Frederikshavn by, siger borgmester, Birgit S. Hansen.
Rødspætte Cup er et internationalt håndboldstævne. Stævnet startede som et mindre håndboldstævne, men voksede hurtigt, og er nu en af Europas største internationale håndboldstævner for aldersgrupperne 12 – 18 år.
Stævnet bliver afholdt i Arena Nord, og i håndboldhallerne i hele Frederikshavns opland.
Dispensationen gives af Erhvervsstyrelsen og gælder for hele Frederikshavn Kommune. Det betyder at alle butikker i kommunen vil have mulighed for at holde åbnet på helligdagene i påsken 2022, hvis de ønsker det. Det gælder følgende dage:
Skærtorsdag – torsdag den 14. april,
Langfredag – fredag den 15. april,
Påskedag – søndag den 17. april,
2. påskedag – mandag den 18. april.
I Sæby har Handelsstanden valgt at satse på torsdag og fredag, således disse to helligdage nu bliver til åbningsdage.
Udover butikkerne, der holder ekstra åbent, bliver der også masser af aktiviteter på Torvet i Sæby i forbindelse med påsken, mere om disse planer senere.
En kommentar til “Butikker i Sæby får lov til at holde ekstra åbent i påsken” under annoncerne.
Det er super fint har altid ønsket at købe et nyt slips langfredag eftermiddag 🥸