
Sæby Mureren overtager Kanstrup
1. april 2021 - kl. 5:46 - af Henrik Christensen
I dag kan Christian Christensen fejrer 10 års jubilæum som selvstændig murermester i Sæby. Udover det, kan han i dag også fejrer overtagelsen af Hans Erik Kanstrups forretning.
Hans Erik Kanstrup har som selvstændig entreprenør og kloakmester drevet forretning i Sæby i næsten 25 år, men fra i dag er det slut, men ikke helt.
– Jeg er rigtig glad for at virksomheden drives videre, det har været vigtigt for mig, fortæller Hans Erik Kanstrup og fortsætter: “Det er bestemt sørgmodigt lige nu, men jeg bliver ikke yngre, og hellere se tingene køre videre end at drive det, til jeg slet ikke kan mere.
Der skal være tid til andre ting, så med en båd i havnen er det jo oplagt. Tror vi sejler til Middelhavet nu her”, lyder det fra en grinende Hans Erik Kanstrup. Han får dog hurtig svar på tiltale af sin nye arbejdsgiver: “Bare du er tilbage her tirsdag efter påske, så god tur”, kommer det fra Christian.
Hans Erik og Christian havde samlet folkene den sidste dag inden påske på Sæby Murerens lager i Syvsten, hvor der blev tid til lidt hygge og overdragelse af biler, værktøj og de ting, der ellers følger med ved en sådan handel.
De understreger dog begge, at når det bliver tirsdag er alt “næsten” som det plejer. “Det er de samme folk, de samme opgaver og den samme gode service kunderne vil opleve, hvilket har været vigtigt for os at tænke med ind i processen”, siger Christian Christensen.
Hans Erik er fortsat at finde i virksomheden også efter påske, da han som en del af aftalen med Christian, skal være ansat i en overgangsperiode, hvilket er helt naturligt for dem begge.
Udover Hans Erik og Christian, så er der yderligere 7 ansatte i virksomheden, der laver stort set alt indenfor murer-, kloak- og entreprenørbranchen.
Vi ønsker dem begge stort tillykke!
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Sæby Mureren overtager Kanstrup' til en bekendt