
Skæve IF lukker og slukker efter 53 år
19. juli 2018 - kl. 14:16 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Den lille idrætsforening i Skæve i Vendsyssel har besluttet at nedlægge sig selv. ”Efter et møde med bestyrelse og træner, har vi måtte tage den tung beslutning, at nedlægge Skæve Idrætsforening.
På grund af spiller afgang og dårlig økonomi har klubben måttet sande, at de nu må lukke og slukke efter 53 år. Vi vil hermed sige 1.000 tak til alle, der har været en del af klubben gennem tiderne. Der skal også lyde en stor tak til sponsorer, dommere og ikke mindst til Syvsten og Thorshøj for godt samarbejde”, siger formanden for Skæve Idrætsforening Kurt Kristian Nielsen.
Det er et stort tab for lokalsamfundet, og meget tyder på, at lukningen i Skæve ikke bliver den eneste i Nordjylland i fremtiden. Indtil nu er hele 1.000 fodboldhold i Nordjylland lukket.
Man kan høre mere om lukningen i TV2 Nords aftenudsendelse.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Skæve IF lukker og slukker efter 53 år' til en bekendt