Stor tilslutning til Aktive Kvinders generalforsamling 


Stor tilslutning til Aktive Kvinders generalforsamling 


5. marts 2018 - kl. 0:03 - af

Bestyrelsen for Aktive Kvinder Sæby kan glæde sig over flot opbakning fra den store medlemsskare. Og det ikke bare til sine mange arrangementer, men også til den årlige generalforsamling var fremmødet usædvanlig højt. Ikke færre end 109 af de 395 medlemmer deltog i generalforsamlingen, der blev afholdt i Sæby Fritidscenter med Lillian Christensen som dirigent.

I sin beretning glædede formanden, Karen Drastrup, sig over både opbakningen til foreningens arrangementer og over endnu en gang at kunne melde om medlemsfremgang, nemlig fra 391 til 395. Det betyder, at Sæby forsat er den største lokalforening i Nordjylland.

– Vi er stolte, lød det fra formanden. Vores medlemmer er fra 40 år, og det er dejligt, vi kan mødes uanset alder. Vores program indeholder noget for alle aldersgrupper.

Karen Drastrup udtrykte glæde over den store tilslutning til de fleste af foreningens aktiviteter. I det forløbne år blev der afviklet 19 arrangementer af vidt forskellig art. De havde i alt ca. 1.600 deltagere. Kun et enkelt arrangement måtte aflyses på grund af for få tilmeldte. Det nye program er under udarbejdelse og bliver udsendt til medlemmerne omkring 1. august.

Med så stor aktivitet lever foreningen virkelig op til sit navn, Aktive Kvinder.

Edel Jensen aflagde beretning for Hyggeklubben for Ældre, hvis arrangementer, i alt 16, samler omkring 40 deltagere pr. gang og afvikles i Musikhuset i Skolegade.

Kassereren Elsebeth Kristensen forelagde regnskab for både Aktive Kvinder Sæby og Hyggeklubben for Ældre. De viste begge, at det også økonomisk går godt for Aktive Kvinder.

Kontingentet fastsattes uændret.

Til bestyrelsen var der genvalg af Dorthe Nielsen, Edel Jensen og Elsebeth Kristensen. Også suppleanterne Vera Sørensen og Yrsa Østergaard genvalgtes. Endelig genvalgtes Esther Christensen som bilagskontrollør.

Besøg af borgmesteren
Efter generalforsamlingens afslutning fulgte et populært indslag. Man fik nemlig besøg af borgmester Birgit S. Hansen, der fortalte om sit arbejde som fuldtidspolitiker. Hendes foredrag blev ved afslutningen hilst med stort bifald.

Aftenen sluttede med et lettere traktement og amerikansk lotteri.

Foreningen er i øvrigt i fuld gang med 2018-aktiviteterne. Der har allerede været afviklet tre arrangementer, og det næste følger tirsdag den 6. marts, hvor man tager til dilettant i Mølholt Forsamlingshus. Torsdag den 5. april får foreningen besøg i Manegen fra Ønskefonden. Der vil blive orienteret om Ønskefondens arbejde med at skabe håb og glæde for livstruede børn og deres familie.

Torsdag den 8. marts, vil Bente Kilt, Støvring, i Hyggeklubben for Ældre holde foredrag om ”Glæden ved at blive ældre”. Mødet holdes i Musikhuset i Skolegade.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Stor tilslutning til Aktive Kvinders generalforsamling 
' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER