
I dag starter booking af stande til Hørby Bazar
4. februar 2018 - kl. 15:29 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Rammen er sat og Hørby Bazar er en realitet i 2018. Hørby Efterskole danner for 5. år i træk rammen omkring en af årets store begivenheder i Hørby. Trekløveret Helle Brinkmann Larsen, Ann Bang og Hanne Jakobsen, som har stået bag arrangementet de seneste 5 år, har netop programsat eventet, som løber af stablen den 25. marts 2018 kl. 11-15.30 i efterskolens hal.
Søndag den 4. februar kl. 12 starter tilmelding og booking af stande. Man kan tilmelde sig på begivenheden på Facebook https://m.facebook.com/hoerbybazar/ eller kontakte en af initiativtagerne. Princippet ved tilmelding er efter først til mølle-princippet. ”Vi har brug for dit navn, hvad du sælger, og hvilken by du kommer fra. Ligeledes vil vi gerne vide, hvis du gerne vil stå sammen med din ven eller veninde, som også booker en stand”, fortæller Helle Brinkmann Larsen. Der er stor forventning til, at Bazaren også i år runder de hundrede stande. En loppetradition, der er kommet for at blive.
Hørby Efterskoles indbydende rammer appellerer til en hyggelig atmosfære blandt kræmmere og gæster. Traditionen tro overtager Bazaren Efterskolens hal og forhal efter en hektisk emneuge, hvor eleverne har arbejdet med performance. Der er udsmykket med blomster, og der bliver lagt duge på alle bordene/stande. Cafeen placeres igen i år i forhallen. Her kan man få stillet sin sult og tørst både, når man kommer som kræmmer og som gæst. ”Vi har erfaret, at sidste års gæster nød at hygge sig i sofaområdet med en kop kaffe og lækkerier fra efterskolens køkken midt i loppejagten. Priserne er også i år ganske fornuftige”, oplyser Hanne Jakobsen.
Hvem kan deltage – jo alle, kræmmere som gæster, der kan se sig selv i følgende:
- Du synes, at det kunne være fedt at få noget ”nyt” til billige penge. Måske er de ting, som andre har ”dømt ude” lige det, som du står og mangler.
- Du ved ikke af, at du mangler noget, men vil da gerne støtte en god sag og hygge dig i cafeen, hvor der sælges boller, frokostboller, kage, frugt, kaffe/the, sodavand mm. – alt til billige penge
- Du har skabene/loftet fyldt af tøj, sko, tasker, legetøj, pynteting, frimærker, havenisser, værktøj, kunst og lignende, men kan ikke rigtigt nænne at smide det væk. Men du vil gerne tjene en lille skilling ved at sælge det, og samtidigt vide, at andre bliver glade for handlen.
- Eller måske er du den kreative type, som laver så meget, at du sælger ud af det.
”Prisen pr. stand er 100 kr. for ca. 2 m bord samt 2 stole. Det er en overkommelig pris, og den har vi valgt at holde fast i”, supplerer Hanne Jakobsen. Hun tilføjer, ”Hele formålet med begivenheden er, at vi tænker bæredygtighed – genbruger gode sager og skaber et økonomisk overskud, som Hørbys foreninger kan drage nytte af. Sidste års overskud på ca. kr. 15.000 gik til Hørby Idrætsforenings gymnastikafdeling, Hørby Bylegeplads og HørbyBørnemusikFestival. Det håber vi at kunne gentage i år”.
Der er gratis adgang for gæster – det er derfor nu, man skal huske at sætte et kryds i kalenderen ved den 25. marts og slå vejen forbi Hørby Efterskole Palmesøndag.
Kontaktpersoner, hvis man vil booke en stand:
Helle Brinkmann Larsen (tlf. 4240 6072), Ann Bang (tlf. 2462 0436) og Hanne Jakobsen (tlf. 2673 5502).
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'I dag starter booking af stande til Hørby Bazar' til en bekendt