Inspiration til brug af redskaberne

Inspiration til brug af redskaberne

1. november 2017 - kl. 0:43 - af

Optimale springopstillinger og valg af musik var på programmet, da instruktørerne fra Sæby Gymnastikforening i oktober var på inspirationskursus i eget hus. Her havde de inviteret den anerkendte instruktør Claus Højen til at give dem ny inspiration til brug af egne faciliteter og redskaber.

Sæby Gymnastikforening havde store forventninger, da de en lørdag formiddag i oktober havde samlet instruktørerne til en inspirerende formiddag med instruktør Claus Højen. Målet var at få ny inspiration til brugen af foreningens faciliteter og redskaber med fokus på at skabe sammenhæng mellem foreningens hold.

”Vi er en forening, der tilbyder gymnastik til alle aldre, og vi sætter en ære i at give både børn og voksne en varieret træning. Derfor er det vigtigt, at vi udvikler os ved fx at optimere brugen af vores redskaber. Det er skønt, at se vores instruktører give sig i kast med nye teknikker, der helt sikkert kommer vores gymnaster til gode”, siger næstformand i Sæby Gymnastikforening Sara Käte Larsen

Sæson 2017 har desuden budt på nyt foreningstøj til alle instruktører og bestyrelse sponsoreret af Spar Nord Fonden.

Om Claus Højen
Claus har været instruktør lige siden han, som 13 årig, var på hjælpeinstruktørkursus. Han har været involveret i trænergerningen på næsten alle slags hold fra forældre/barn-, til repræsentations- og 1. divisionshold. Claus er uddannet i gymnastik fra Viborg Idrætshøjskole og som ergoterapeut fra Sundheds CVU nord (UCN / Professionshøjskolen Nordjylland). Gennem en lang årrække har Claus arbejdet som konsulent for DGI-Nordjylland, hvor arbejdet blandt andet bestod af koordinering af gymnastikkaravanen og uddannelse af lærer og pædagoger i forhold til endnu mere bevægelse i hverdagen.

claushojenpåbasogvedSGF copy

 

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Inspiration til brug af redskaberne' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER