Kursus i Horsemanship på Sæby Rideskole

Kursus i Horsemanship på Sæby Rideskole

26. maj 2014 - kl. 8:48 - af

Hest rideskole_600x250Støtteforeningen Bandagen arrangerede lørdag d. 14. maj kursus ved Charlotte Juul Paaske i Horsemanship på Sæby Rideskole.

Charlotte har hjulpet ryttere og heste med problemer, det kunne bl.a. være problemer med at få hesten til at gå op i en hestetrailer.

Der var mulighed for, at man kunne tage sin pony/hest med, så man kunne se, hvordan Charlotte arbejdede med hestene.

Charlotte Juul Paaske har været i Montana, USA, hvor hun har lært, hvordan man arbejder med vildheste og takler de udfordringer, der er, når hesten ikke forstår de signaler, rytteren giver den. Hun gjorde meget ud af at fortæller og vise, hvordan hestenes signaler er indbyrdes i en flok, og hvordan man som ryttere kan bruge det.

Charlotte startede i rytterstuen med at fortælle om sin baggrund og sin uddannelse, og bagefter gik turen ud i ridehallen, hvor hun viste, hvordan der blev arbejdet i praksis.

Frokosten blev nydt med pizzaer i strålende sol foran rideskolen, og herefter blev der arbejdet videre med de tilmeldte ponyer og heste. Der var under hele undervisningen mulighed for at stille spørgsmål og lære arbejdsmetoder.

Det var en rigtig spændende dag, hvor alle fik noget ud af det, og kan bruge det i arbejdet med deres egen pony/hest.

Rideskole hestetrailer

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kursus i Horsemanship på Sæby Rideskole' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger