
Arkivfoto
Udfordringer for eleverne på Hørby Efterskole
7. december 2013 - kl. 11:29 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Normalt er vinter en tid, hvor indendørs sysler fylder meget. Sådan er det også på Hørby Efterskole, men alligevel er der på skolen også ved vintertide tradition for at tilbyde de elever, der vil det udendørs udfordringer ud i det kolde og ofte snedækkede landskab.
Udfordringerne her afsløres først for eleverne. De eneste de, som vælger udfordringen, ved er, at det bliver hårdt, koldt og anstrengende – og dejligt at komme hjem! Når det er mørkt og koldt, og man har gået time efter time, man har vabler på fødderne, og man ved faktisk ikke, hvornår man er færdig med at gå, hvornår man får lov til at spise eller sove, så mærker man sig selv!
Udover, at det er fysisk og psykisk hårdt, får man her testet sine samarbejdsevner, ligesom de sociale kompetencer kommer på prøve, når man selv er presset og oven i købet skal forholde sig til andre trætte turdeltagere.
En anden udfordring – dog indendørs – er, at eleverne også i løbet af december, og inden julefreden får lov at sænke sig, skal til skriftlige terminsprøver som afslutning på de faglige aktiviteter i første del af skoleåret.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Udfordringer for eleverne på Hørby Efterskole' til en bekendt