Pensionist og Efterløns-klubben holder nu juleferie

Pensionist og Efterløns-klubben holder nu juleferie

6. december 2013 - kl. 0:55 - af

”Vi sluttede sæsonen af med besøg af Trækfuglene fra Rønnerhavnen, som spillede masser af gode julemelodier, som alle lystig sang med på.  Som det har været flere gange i denne sæson, var kulturhuset helt fyldt op.

Pigerne i klubbens bestyrelse havde lavet 80 juledekorationer, som blev udloddet på det amerikanske lotteri.

I lørdags holdt vi så vores traditionelle julefrokost med 150 deltagere. Efter at vi havde spist den dejlige mad fra Lendum forsamlingshus, spillede Lasse og Keld op til dans. Dansegulvet var helt fyldt op hele aftenen, og vi sluttede af med at synge “Skuld gammel venskab”.

Som gevinster til lotteriet denne aften var der 100 gevinster, som alle var sponseret af byens erhvervsdrivende.

Efter en forhåbentlig god juleferie starter vi igen op efter nytår den 8. januar, hvor vi får besøg af Volstrup Harmonikaklub, som helt sikkert vil spille det nye år ind på festligste vis. Se hele forårsprogrammet her under.

Sæby Pensionist og Efterlønsklub har fået et tilbud fra Løgumkloster Højskole om et højskoleophold den 1. til 7. juni 2014 med overskriften: “Sønderjyske Sommerglæder.” Og med følgende beskrivelse: “En uge i det
smukke Sønderjylland med musik, kunst, litteratur, natur og historie. For ældre med mod på livet.”
Udførligt program kan rekvireres ved Jørgen Bach tlf.9846 1202. Prisen er kun 3100 kr. og det er incl. bus fra Sæby tur/retur. Tilbuddet er for alle. Man behøver altså ikke at være medlem af vores klub for at deltage. Tilmeldingsfristen er den 24. december”.

Hans Abildgaard slutter med at sige tak for en forrygende sæson og på gensyn i det nye år.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Pensionist og Efterløns-klubben holder nu juleferie' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2020 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER