
Et Sæby islæt i TV-2’s julekalender
6. december 2013 - kl. 14:50 - af Henrik Christensen (web-redaktør)
Den 5. 6. 13. 15. 17. og 20. december kan der ses masser af krystaller, mineraler og rav, der er udlånt af Ravsliberen i Algade i Sæby. Bl. a. kan man se et kæmpekrystal på 18 kg som Doris Kristensen står med på billedet.
Årets julekalender, der er en fortsættelse af seersuccesen fra 2011, ”Ludvig og Julemanden”.
Ludvig har dog taget en timeout i denne omgang, og i stedet får julemanden Nicolas, igen spillet af Lars Hjortshøj, samt Nicolas’ hårdt prøvede kone, spillet af Camilla Bendix, besøg af de kvikke tvillinger, Signe og Peter.
Skurken denne gang er den mørke og mystiske dr. Schwartz, spillet af Nicolaj Kopernikus, der er et spøgelse, som HADER julen. Så allerede fra start er linjerne trukket op, når både dr. Schwartz og den gode Nicolaj kæmper om først at finde frem til den sagnomspundne Lysets Sten.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Et Sæby islæt i TV-2’s julekalender ' til en bekendt