Spejdernes juletræssalg er flyttet på torvet

Spejdernes juletræssalg er flyttet på torvet

22. november 2013 - kl. 0:28 - af

Sæbygaard Gruppens spejdere har i mange mange år solgt juletræer ved Brugsens Parkeringsplads, men i år er salget flyttet ned på torvet i Sæby.

Sæbygaard Gruppen har været glade for placeringen ved Brugsen, og takker for det gode samarbejde, men i år skulle der prøves noget nyt, og spejderne ser frem til at være en del af juleriet, når juletræet tændes og der holdes Open by Christmas på Sæby Torv.

Men ellers er alt som det plejer, Sæbygaard Gruppens ledere, spejdere og forældre har selv mærket og fældet træerne, og dermed sikret den velkendte gode kvalitet.

Der er også i år tilbud og hjemkørsel af juletræerne, enten på budcykel af de ældste spejdere eller pr. bil, når salget går for stærkt til, at cyklerne kan følge med.

Træerne sælges af forældre, ledere og Sæbygaard Gruppens Veteraner, og overskuddet går til spejdernes mange aktiviteter i årets løb, specielt sommerlejren får en stor andel, så prisen kommer ned på et meget rimeligt niveau.

Spejderne glæder sig til at møde alle de trofaste kunder, som gennem årene har støttet spejdergruppen gennem køb af juletræer.

En kommentar til “Spejdernes juletræssalg er flyttet på torvet” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

En kommentar til “Spejdernes juletræssalg er flyttet på torvet”

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Spejdernes juletræssalg er flyttet på torvet' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2010-2022 SaebyAvis.dk - lokale nyheder fra Sæby

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger